Ten popularny crossover jeździ na tanim paliwie z alkoholu. Oszczędni Francuzi pokochali nowe Fordy

Wiele obaw i kontrowersji wzbudziło wprowadzenie na polskie stacje benzynowe paliwa E10. Jest to benzyna ze zwiększoną do 10 procent ilością etanolu i właściciele starszych aut nie mieli pewności czy ich silniki będą w stanie na niej prawidłowo pracować. Ostatnie badania pokazują, że Francuzom bardzo spodobał się jeszcze inny rodzaj paliwa, który w Polsce jest jeszcze dość trudno dostępny. Mowa o etanolu E85.

  • Rośnie popularność paliwa E85 na rynku francuskim
  • Litr na stacji benzynowej kosztuje o połowę mniej niż standardowej benzyny
  • Samochody marki Ford są najbardziej popularnymi autami wśród użytkowników E85

Na europejskich rynkach rośnie popularność paliwa o oznaczeniu E85. Jest ono tańsze w produkcji, a co za tym idzie, również mniej bolesne dla portfeli klientów. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie samochody mogą jeździć na takiej mieszance.

Ostatnio mocno zwiększyło się zainteresowanie E85 we Francji. W 2023 roku stacje benzynowe sprzedały łącznie 895 milionów litrów tego paliwa, co jest rekordowym wynikiem, choć udział w rynku to zaledwie 6,5 procent.

Czym jest paliwo E85 i kto może go używać?

E85 to mieszanka 85 procent bioetanolu i zaledwie 15 procent benzyny. Sam bioetanol produkuje się z surowców roślinnych, czyli chociażby z kukurydzy, trzciny cukrowej czy zbóż. Niewielka zawartość benzyny powoduje, że paliwo to jest znacznie tańsze w produkcji.

Na francuskich stacjach koszt zakupu 1 litra E85 to około 90 centów, czyli o połowę mniej niż za klasyczną benzynę. Jak informuje Krajowy Związek Producentów Alkoholu, przejeżdżając na E85 dystans 13 000 kilometrów możemy zaoszczędzić nawet 592 euro, czyli ponad 2500 złotych.

2024 Ford Puma
2024 Ford Puma

Francuzi mają dużo łatwiej, gdyż wspomniane wyżej paliwo można kupić aż na 40 procentach stacji benzynowych. W Polsce, pod koniec 2023 roku, dało się takie miejsca policzyć na palcach jednej ręki. U nas jednak nie ma aż tak dużej różnicy w cenie, gdyż za litr E85 trzeba zapłacić około 6 złotych.

Aby nasz samochód mógł jeździć na paliwie E85, musi być do tego odpowiednio przystosowany. Wymagany jest specjalny czujnik zawartości alkoholu w benzynie, który przekazuje informację do komputera sterującego silnikiem. Niektóre modele samochodów dostępnych w Polsce są wyposażone w to urządzenie już seryjnie.

We Francji zdecydowanym liderem jest Ford (aż 96 procent rynku), który oferuje auta takie jak Puma czy Focus z silnikami FlexiFuel. Na drogach pojawia się coraz więcej samochodów z takim napędem. W 2023 roku ich liczba we Francji wzrosła do 371 000 egzemplarzy. To o 23 procent więcej niż w roku 2022.

Ford Puma czy Focus często gościł w naszych rękach. Niedawno Sebastian miał okazję sprawdzić miejskiego crossovera w ciekawej wersji kolorystycznej Vivid Ruby Edition.

Źródło: KZPA, Revijahak.hr, motofilm.pl