Volkswagen zrozumiał, że konkurowanie z Chinami nie ma sensu. Elektryki zyskają zupełnie nowy wygląd

Jeden z najbardziej popularnych niemieckich producentów samochodów osobowych planuje zmianę języka stylistycznego w gamie modeli elektrycznych. Volkswagen zapowiedział nowy koncept, który zobaczymy w pełnej krasie jeszcze w tym miesiącu.

  • Volkswagen z nowym językiem stylistycznym modeli elektrycznych
  • Koncepcyjny model zadebiutuje 24 kwietnia w Pekinie
  • Niemcy nawiązali współpracę z marką XPENG i zbudują wspólnie dwa nowe samochody

Pierwszy model z elektrycznej rodziny Volkswagen ID. zadebiutował na rynku pod koniec 2019 roku. Auto o nazwie ID.3 zapoczątkowało nowy język stylistyczny, który teraz spotkasz również w większych elektrycznych samochodach z gamy VW.

W 2023 roku ID.3 przeszło drobny facelifting, ale powoli możemy oczekiwać całkowitej zmiany wyglądu bezemisyjnych aut z Wolfsburga. W ciągu najbliższych kilku dni dowiemy się więcej na ten temat.

Volkswagen zmienia wygląd samochodów elektrycznych

Już pod 24 kwietnia, podczas targów Auto China 2024 w Pekinie, Niemcy zaprezentują koncepcyjny model. Będzie on zapowiedzią nowego języka stylistycznego, który trafi do aut bezemisyjnych.

Chiński oddział Volkswagena opublikował na swoim profilu portalu społecznościowego Weibo.com grafikę przedstawiającą sylwetkę konceptu. Odnoszę wrażenie, że nie będzie to SUV, tylko standardowe kombi lub raczej Shooting Brake. Sugeruje to chociażby kształt przedniego błotnika.

Volkswagen 2025 concept
Volkswagen 2025 concept

Na udostępnionej grafice w ogóle nie widać tylnych lamp. Zostały one zamaskowane, lub Volkswagen znalazł jakiś ciekawy sposób na ukrycie ich w karoserii. Przednie światła natomiast to wąskie paski, które mogą się kojarzyć chociażby z nowymi autami marki Ferrari.

Post udostępniony przez Volkswagena informuje, że koncept został stworzony specjalnie dla Chińczyków, aby sprostać wymogom klientów tamtejszego rynku. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby nowy język stylistyczny trafił nieco później również do Europy.

Niemcy zbudują dwa modele z marką XPENG

Pod koniec lutego 2024 roku Volkswagen pochwalił się nawiązaniem współpracy z chińską marką XPENG. Obie firmy zaprojektują wspólnie nowe samochody i pierwsze dwa modele zobaczymy na drogach już w 2026 roku.

Pierwszym z nich będzie średniej wielkości SUV, którego szkic został nam już zaprezentowany. Nie da się ukryć, że trochę przypomina on koncept, o którym wspomniałem wyżej.

Volkswagen XPENG
Volkswagen XPENG

Volkswagen i XPENG będą razem pracowały nad stworzeniem nowej platformy oraz nowego oprogramowania. Połączenie sił ma skrócić czas powstania nowego modelu o około 30 procent oraz oczywiście znacznie ograniczyć koszty. Prawdopodobnie właśnie na targach Auto China 2024 zobaczymy pierwszy owoc tej współpracy.

Niemiecki producent inwestuje również 2.5 miliarda euro w swoją chińską siedzibę. Zlokalizowane w Hefei centrum innowacji pomoże w opracowaniu nowych technologii.

Źródło: vw.com.cn, motofilm.pl