Milion samochodów w mniej niż 200 dni. Dla Elona Muska to wciąż za mało

Czy Teslę jest w stanie cokolwiek zatrzymać? Ten amerykański producent samochodów elektrycznych co chwilę osiąga kolejne kamienie milowe i zaskakuje tempem rozwoju. Kilka dni temu z linii produkcyjnej zjechała Tesla z numerem 6 000 000.

  • Tesla wyprodukowała już 6 milionów samochodów
  • „Jubileuszowe” auto to biała Tesla Model 3 zbudowana w Szanghaju
  • Wyprodukowanie miliona aut zajęło sześć miesięcy
  • Dwie budżetowe nowości: Model 2 i Model Q na horyzoncie

Elon Musk zbudował już dwie fabryki zajmujące się produkcją baterii, a w kolejnych sześciu lokalizacjach odbywa się montaż samochodów. Działa to na tyle sprawnie, że właśnie osiągnięto kolejny cel.

Dokładnie 29 marca 2024 roku, z linii produkcyjnej Gigafactory Shanghai zjechał samochód o numerze 6 000 000. Warto wspomnieć, że jeszcze do niedawna Tesla nawet nie próbowała się reklamować.

Tesla Gigafactory Shanghai
Tesla Gigafactory Shanghai

Dopiero ostatnio Elon Musk przełamał się i wykupił płatną promocję na platformach Facebook oraz Instagram. Najwidoczniej ma zamiar dotrzeć do jeszcze większej liczby klientów i osiągnąć kolejny rekord.

Tesla wyprodukowała już 6 milionów samochodów

2 marca 2023 roku Amerykanie pochwalili się, że wyprodukowali samochód z numerem 4 000 000. Wystarczyło nieco ponad pół roku, aby zbudować kolejny milion aut i informacja o pojeździe z numerem 5 000 000 obiegła świat 16 września 2023 roku.

195 dni później, 29 marca 2024 roku, czyli po praktycznie kolejnych sześciu miesiącach, udało się osiągnąć liczbę 6 000 000 wyprodukowanych samochodów. Egzemplarzem z tym numerem jest biała Tesla Model 3, którą zbudowano w Tesla Gigafactory Shanghai.

To około 280 tysięcy minut lub 17 milionów sekund. Przyjmując, że fabryka działa 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, można uznać że nowa Tesla pojawia się średnio co 17 sekund. To około 4 samochody na minutę.

Wynik ten oczywiście z pewnością jest jeszcze bardziej imponujący, jeśli udałoby się nam policzyć faktyczne godziny pracy wszystkich Gigafactory na świecie.

Model 3 to jeden z najchętniej kupowanych samochodów tej marki. Aktualnie jego cena startuje w Polsce od 205 990 złotych brutto za wersję z napędem na tylne koła i zasięgiem 513 kilometrów (WLTP).

Najbardziej popularnym modelem Tesli w Europie jest Model Y, który zajął drugie miejsce w lutym 2024 roku. Dość niespodziewanie wyprzedziła go Dacia Sandero.

Dacia Sandero wyprzedziła Teslę Model Y w lutym. Sprzedaż elektryka w Europie spada

Elon Musk ma apetyt na więcej

Od pewnego czasu w świecie motoryzacji krążą informacje o zupełnie nowym samochodzie, który wkrótce trafi do oferty. Tesla Model 2 ma być najmniejszym i najtańszym autem w gamie.

Prognozy mówią o cenie zaczynającej się od około 100 000 złotych brutto. Przyczyni się do tego chociażby bardzo niski koszt produkcji, gdzie stworzenie jednego silnika ma kosztować zaledwie 4 000 złotych.

Oprócz Modelu 2 prawdopodobnie zobaczymy również Model Q, który będzie odpowiednikiem „dwójki” lecz w wersji SUV. To auto będzie nieco droższe, ale również jego cena ma oscylować w granicach 100 000 złotych.

Według wstępnych informacji, produkcja ruszy w czerwcu 2025 roku i początkowo ma osiągnąć tempo 10 000 aut tygodniowo. Elon Musk chce, aby docelowo produkować 5 milionów sztuk obu nowości rocznie.

Źródło: Tesla, motofilm.pl