Tesla Model 2 będzie tańsza niż Dacia Spring. Szykuje się wielki hit

Nadchodzą czasy, w których będziemy mogli kupić nowe auto elektryczne w bardzo atrakcyjnej cenie. Wielu producentów planuje wprowadzenie do oferty wozu, za którego trzeba będzie zapłacić około 100 000 złotych. Oprócz Volkswagena, Renault i Citroena, taki samochód przygotowuje również Tesla.

Najtańszym dostępnym aktualnie w ofercie modelem tego amerykańskiego producenta jest Model 3. Za podstawową wersję trzeba w polskim salonie zapłacić 205 990 złotych.

Tesla Model 3 FL 2023 cennik PL
Tesla Model 3 FL 2023 cennik PL

W zamian otrzymujesz auto zapewniające zasięg do 513 kilometrów i przyspieszające od 0 do 100 km/h w 6,1 sekundy. Miałem już okazję poznać nową Teslę Model 3 Highland z bliska.

Nieco więcej, bo co najmniej 224 990 złotych, trzeba zapłaci za Model Y, czyli trochę większego SUV-a. Zasięg w bazowym wariancie wynosi 455 kilometrów, a przyspieszenie do 100 km/h zajmuje 6,9 sekundy.

Tesla rozbudowuje fabrykę. Planują tam tworzyć 2 miliony aut rocznie

Co łączy oba te samochody? Otóż są one produkowane w Tesla Gigafactory w Szanghaju. Od stycznia do listopada 2023 roku zbudowano tam 853 603 egzemplarze.

Oznacza to, że średnio co 37 sekund „na świat przychodzi” nowa Tesla. To znacznie lepsza wydajność niż Tesla Gigafactory Texas, gdzie dzieje się to „aż” co 76 sekund.

Tesla produkcja
Tesla produkcja

Amerykanie chcą w Szanghaju zainstalować kolejną linię produkcyjną, z której ma zjeżdżać zupełnie nowy samochód. Będzie to Tesla Model 2, czyli najtańsze auto w ofercie.

Mówi się, że po modernizacji Tesla Gigafactory Shanghai będzie w stanie produkować rocznie nawet 2 miliony samochodów. Obecnie jest to około 1,1 miliona.

Produkcja Tesli Model 2 powinna ruszyć najwcześniej w 2025 roku. Jej stylistyka ma być inspirowana modelem Cybertruck, więc możemy się spodziewać dość kanciastych kształtów.

Cena 100 000 złotych za nową, elektryczną Teslę wydaje się być bardzo atrakcyjna. W aucie z pewnością nie zabraknie gadżetów i ciekawych rozwiązań, które przyciągną mnóstwo klientów.

Skąd tak niska cena?

Oprócz niewielkich rozmiarów, Tesla Model 2 ma bazować na zupełnie nowej platformie, która będzie dużo tańsza w budowie. Szacuje się, że produkcja jednostki napędowej będzie kosztowała około 1000 dolarów.

Pojawiają się też głosy, że cena Modelu 2 ma startować z jeszcze niższego pułapu, około 23 000 dolarów czyli jakichś 92 000 złotych. Tak czy siak, auto będzie tańsze nawet niż Dacia Spring, za którą trzeba obecnie zapłacić 106 900 złotych.

Źródło: Tesla, motofilm.pl