Jedni wprowadzają abonament, inni mówią “zrób to sam”. Ford udostępnił akcesoria, które sam wydrukujesz

W świecie motoryzacji od pewnego czasu głośno jest o nowym pomyśle na zarabianie przez producentów. Niektórzy planują wprowadzenie wyposażenia dodatkowego na abonament, które da się odblokować chociażby za pomocą aplikacji. Ford postanowił wprowadzić jeszcze coś innego, choć równie nowatorskiego. Ma to związek z premierą elektrycznego modelu Explorer.

  • Ford pozwala klientom na samodzielne drukowanie akcesoriów
  • Pliki 3D zostały udostępnione za darmo
  • Możesz wydrukować uchwyt na telefon lub dodatkową przegrodę do schowka

Wyposażenie na abonament ma dać klientom możliwość na płacenie za różne opcje tylko wtedy, gdy są one nam potrzebne. Doskonałym przykładem są chociażby wentylowane czy podgrzewane fotele, z których raczej korzystamy jedynie sezonowo.

Daje to również producentom znaczne oszczędności, gdyż na linii produkcyjnej powstają auta, które nie różnią się od siebie pod względem podzespołów. Wszystkie wyjeżdżają na „pełnym wypasie”, więc proces przebiega płynniej i taniej.

Przełomowa technologia w BMW i5 Flow Nostokana. Pokochasz ją

Auta różnią się wtedy jedynie tapicerką, felgami oraz kolorem lakieru. Choć ta ostatnia kwestia również w przyszłości może ulec zmianie, chociażby za sprawą patentu E-Ink, nad którym pracuje BMW.

Ford pozwoli Ci na wydrukowanie akcesoriów

Ford uznał, że technologia druku 3D stała się już na tyle popularna, że klienci mogą ją wykorzystać do ulepszania swoich samochodów. Tego typu urządzenia coraz częściej pojawiają się w domach i również amatorzy są w stanie tworzyć na nich przydatne przedmioty.

Na stronie internetowej producenta pojawiło się już pięć akcesoriów, które każdy może sobie wydrukować. Są one przeznaczone do nowego elektrycznego Explorera i co ciekawe, Ford udostępnił pliki za darmo.

Ford Explorer druk 3D
Ford Explorer druk 3D

Każdy z klientów może wydrukować owe przedmioty w dowolnym kolorze, więc dochodzi pewien rodzaj personalizacji. Uważam, że jest to świetne rozwiązanie i większa liczba producentów powinna się nad czymś takim zastanowić.

Aktualnie dostępnych jest pięć elementów i wśród nich znajdziesz chociażby uchwyt na telefon, przegrodę czy organizer do schowka. Może się to okazać naprawdę przydatne i wielofunkcyjne.

Ford Explorer uchwyt na telefon
Ford Explorer uchwyt na telefon

Jeśli więc złożyłeś już zamówienie na elektrycznego Forda Explorera, warto zajrzeć pod ten link. Jeśli Ty, lub ktoś z Twoich znajomych posiada drukarkę 3D, łatwo zwiększysz funkcjonalność wnętrza.

Jestem przekonany, że wkrótce pojawi się jeszcze więcej plików, być może również do innych modeli Forda. Nie mam jednak pewności, czy przez cały czas będą te projekty dostępne bezpłatnie.

Elektryczny Ford Explorer już z polskim cennikiem

Dla przypomnienia dodam, że nowy Explorer jest już dostępny w polskim cenniku. Auto można kupić z napędem na tylną oś lub na cztery koła i z jednym z dwóch wariantów akumulatora.

2023 Ford Explorer EV
2023 Ford Explorer EV

Ceny startują od 217 270 złotych brutto, dzięki czemu auto łapie się na rządową dopłatę z programu „Mój elektryk”. Można się ubiegać o dofinansowanie nawet do 27 000 złotych.

Najmocniejszy wariant Explorera oferuje 340 koni mechanicznych i przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,3 sekundy. Najbardziej oszczędna wersja natomiast pozwala na przejechanie do 602 kilometrów na jednym ładowaniu.

Źródło: Ford, motofilm.pl