Jak jeździć, gdy w środku wiosny nadciągnie zima? Podczas mojej wyprawy temperatura oszalała

Astronomiczna wiosna rozpoczęła się 20 marca 2024 roku. Nie dziwi zatem, że czujność wielu kierowców uległa osłabieniu. Wielu z nich jeździ szybciej i nie zważa na możliwe przymrozki. Tymczasem temperatura, która wynosiła 25 stopni Celsjusza na plusie, w niektórych rejonach Polski spadła nawet poniżej zera w kilkanaście godzin!

Sam osobiście doświadczyłem ekstremalnych warunków pogodowych podczas powrotu testową Mazdą CX-60 z Chorwacji. Na wyspie Pag temperatura sięgała niemalże 30 stopni Celsjusza, ale po przejechaniu 300 km dalej, już po 3 godzinach jazdy, nadal w Chorwacji, nagle napotkałem prawdziwą zimę. Co gorsza, nie na autostradzie, ale na remontowanym odcinku pełnym wzniesień i zakrętów.

Jak bezpiecznie podróżować, aby zminimalizować ryzyko wypadku podczas niespodziewanego ataku zimy?

Kilka prostych zasad może uchronić Cię przed nieprzyjemnymi incydentami, zwłaszcza jeśli już zdążyłeś wymienić opony z zimowych na letnie.

Spontaniczne 3 tys. km tym SUV-em przypomniało mi, jak niesamowicie tanio można podróżować

1. Delikatnie przyspieszaj i jeszcze delikatniej hamuj

Podczas ataku zimy kluczowe jest unikanie wprowadzania kół w poślizg. Aby tego dokonać, należy delikatnie operować pedałem gazu i szybko zmieniać biegi. Przy ruszaniu na śliskiej nawierzchni warto wrzucić drugi bieg, co pozwala na łagodniejsze ruszenie. Niektóre samochody wyposażone w automatyczną skrzynię biegów posiadają tryb jazdy po śniegu (snow), który poprawia trakcję na śliskiej nawierzchni.

Stosuj hamowanie silnikiem poprzez redukcję biegów, aby ograniczyć korzystanie z hamulców. Jeśli konieczne jest użycie hamulca, naciskaj go delikatnie.

2. Zachowaj spory dystans od innych

Jeśli komputer pokładowy pojazdu informuje Cię o możliwej śliskiej nawierzchni, zachowaj większy niż zwykle dystans od innych uczestników drogi. Pozwoli to na dodatkowy czas na hamowanie i ewentualne manewry unikania kolizji. Zaleca się utrzymywanie dystansu nawet do 10 razy większego niż w warunkach normalnej jazdy.

3. Utrzymuj prędkość na górkach

Jeśli zauważysz przed sobą wzniesienie, zachowaj spokój. Wjedź na nie ze stałą prędkością, aby uniknąć ryzyka utknięcia na wzniesieniu. Nie hamuj i nie przyspieszaj, ponieważ nawet dodanie gazu może spowodować poślizg pojazdu w jedną z bocznych stron.

4. Nie hamuj na zakręcie

Jeśli zauważasz zakręt przed sobą, zredukuj prędkość przed nim, aby uniknąć konieczności używania hamulców. Gdy zakręt jest bardzo ostry, nigdy nie hamuj w trakcie manewru, ale zacznij hamować możliwie wcześniej przed zakrętem. W przypadku utraty kontroli nad pojazdem, puść pedał gazu i skieruj kierownicę w kierunku, którym chcesz jechać.

5. Samochód się ślizga? Nie panikuj

Na oblodzonej nawierzchni wszystko ma tendencję do poślizgu, ale kierowcy nie powinni wpadać w panikę. Jeśli tył samochodu zaczyna się przesuwać w prawo, delikatnie obróć kierownicę w tym samym kierunku. Trzymaj obie ręce na kierownicy i nie używaj hamulca.

6. Zadbaj, żeby inni Cię widzieli

Nowoczesne samochody automatycznie włączają światła mijania w trudnych warunkach widoczności. Jeśli korzystasz ze starszego pojazdu, pamiętaj o włączeniu świateł w ciągu dnia. Gdy widoczność spadnie poniżej 100 metrów z powodu śnieżycy, włącz światła przeciwmgłowe. Natychmiast je wyłącz, gdy warunki poprawią się.

7. Nie podążaj bezpośrednio za innymi!

Jeśli dostrzeżesz ślady innego pojazdu na drodze, pamiętaj, że jazda po świeżym śniegu zapewnia lepszą przyczepność. Unikaj jazdy dokładnie w śladach, zwłaszcza gdy na drodze brakuje piasku lub soli.

8. Ciesz się, jeśli masz napęd 4×4!

Jeśli zdecydowałeś się na dodatkowy koszt za napęd na cztery koła, nawet jeśli jest on tylko dołączany, na pewno docenisz jego zalety w trudnych warunkach. Napęd 4×4 wspomoże Cię zarówno przy ruszaniu, jak i w przypadku poślizgu. Jednak jeśli masz samochód z napędem na przednią lub tylną oś, musisz być świadomy, że pojazd może łatwiej ulec poślizgowi.

Testowa Mazda CX-60 spisała się w trudnych warunkach bardzo dobrze i nie odnotowałem ani jednego niekontrolowanego poślizgu. Na aucie miałem założone letnie opony.

9. Kwiecień plecień!

„Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” – to przysłowie doskonale odzwierciedla warunki drogowe, jakie mogą spotkać kierowców na trasach. Warto być ciągle przygotowanym na nagłe zmiany pogody i nie popadać w rutynę za kierownicą. Z własnego doświadczenia wiem, że przymrozki mogą pojawić się nawet w maju, dlatego zawsze bądź czujny!

Taka pogoda była na wyspie Pag:

A tak wyglądało to w drodze powrotnej:

śnieg na drodze
0 stopni Celsjusza i śliska nawierzchnia. Na szczęście daliśmy radę!

Źródło: motofilm.pl