Gdyby nie znaczek, nie rozpoznałbyś co to za marka. Znasz ją doskonale

Producenci samochodów bardzo często przygotowują osobne gamy modelowe na poszczególne rynki. Prawie nigdy nie jest tak, że oferta w salonach na całym świecie jest jednakowa. Honda właśnie zaprezentowała nową serię samochodów elektrycznych, które wkrótce będzie można nabyć w Chinach. Jest jednak pewna szansa, że w przyszłości modele te trafią również do Europy.

  • Honda prezentuje nową serię modeli elektrycznych
  • Gama Honda Yè trafi do sprzedaży w Chinach przed końcem 2024 roku
  • Producent pokazał dwa gotowe modele i jeden koncept

16 kwietnia 2024 roku w Pekinie odbyła się premiera trzech modeli z nowej serii marki Honda. Seria ta nazywa się 烨 (Yè) (czyt. Jei) i znajdziesz w niej wyłącznie samochody elektryczne.

Do 2027 roku zaprezentowanych zostanie sześć modeli Honda Yè, a już teraz możesz zobaczyć trzy z nich. Na oficjalnych grafikach widnieje Honda Yè S7, Honda Yè P7 oraz koncepcyjna Honda Yè GT.

2025 Honda Yè GT P7 S7
2025 Honda Yè GT P7 S7

Japoński producent chce trochę wyróżnić nową serię modelową od pozostałych aut ze swojej oferty. W związku z tym, na autach z gamy ye znajdziesz nową wersję logotypu marki.

Zupełnie nowa stylistyka

Nie ukrywam, że sam miałbym problem z rozpoznaniem marki, gdyby ktoś pokazał mi te samochody z zakrytymi znaczkami. Projektanci całkiem nieźle się postarali i narysowali ciekawe sylwetki z interesującymi detalami.

Szkoda, że nie zaprezentowano zdjęć przedstawiających tył pojazdów, ale z pewnością wkrótce pojawi się więcej fotografii. Auta zostaną wystawione na targach motoryzacyjnych w Pekinie już 25 kwietnia 2024 roku.

2025 Honda Yè P7
2025 Honda Yè P7

Honda Yè P7 oraz Yè S7 to niemal taka sama bryła, która znacznie różni się przednią częścią nadwozia. W tym pierwszym modelu przednie reflektory mogą przypominać auta marki Renault, a w drugim skojarzą Ci się pewnie z Lamborghini.

Zbudowane na nowej elektrycznej platformie SUV-y oferowane będą w wersji z jednym silnikiem i napędem na tył, lub z dwoma silnikami napędzającymi wszystkie cztery koła.

Szczegółów dotyczących parametrów niestety jeszcze nie znamy. Jakiś czas temu Honda podpisała umowę z gigantem produkującym akumulatory. Prawdopodobnie zobaczymy tu więc baterie marki CATL.

2025 Honda Yè S7
2025 Honda Yè S7

Sprzedaż obu wymienionych modeli ruszy w Chinach jeszcze przed końcem 2024 roku. Wydaje mi się, że stylistyka spodobałaby się również europejskim klientom i pozostaje mieć nadzieję, że elektryczna seria trafi również na Stary Kontynent.

Honda Yè GT Concept

Trzecim samochodem pokazanym dzisiaj przez Hondę jest koncepcyjny Yè GT Concept. Ma on zapowiadać serię produkcyjnych modeli GT, o nieco bardziej sportowym charakterze.

Na grafikach widzimy smukłego sedana z sygnaturą świetlną podobną do modelu Yè S7. 3-częściowe paski LED pojawiły się nie tylko z przodu, ale również z tyłu.

2025 Honda Yè GT Concept
2025 Honda Yè GT Concept

W produkcyjnej wersji Honda ma po raz pierwszy zastosować nowatorski wyświetlacz dla pasażera z przodu. Z informacji prasowej wynika, że może to być coś w rodzaju wyświetlacza przeziernego Head-Up Display, z tym że nie po stronie kierowcy tylko pasażera.

W kabinie nie zabraknie też asystenta wspieranego przez AI. Rozwiązania oparte o ChatGPT pojawiają się już w kolejnych modelach oferowanych w Europie, chociażby w Grupie Volkswagena czy w koncernie Stellantis.

Pierwsze samochody z serii Yè GT mają się pojawić na rynku przed końcem 2025 roku.

Źródło: Honda, motofilm.pl