Volvo na zawsze uśmierciło Diesla. Wyjątkowe XC90 trafi do muzeum

Nic nie trwa wiecznie i wszystko kiedyś się kończy. Tym razem słowa te można wypowiedzieć na temat bardzo lubianych układów napędowych w samochodach szwedzkiej marki. Volvo oficjalnie zakończyło produkcję aut osobowych z silnikami Diesla.

  • Volvo oficjalnie zakończyło produkcję silników wysokoprężnych do aut osobowych
  • Ostatni egzemplarz z Dieslem pod maską zjechał z linii montażowej 26 marca 2024 roku
  • Jest to 235-konne Volvo XC90 B5 AWD
  • Ten wyjątkowy egzemplarz trafi do nowego muzeum World of Volvo

Już we wrześniu 2023 roku Volvo zapowiadało, że za kilkanaście miesięcy pożegna się z jednostkami wysokoprężnymi. Właśnie teraz nastał ten smutny moment.

Dokładnie 26 marca 2024 roku, z linii produkcyjnej w szwedzkiej miejscowości Torslanda, zjechał ostatni egzemplarz Volvo z silnikiem Diesla pod maską. Auto nie trafi jednak do żadnego z klientów.

Tak wygląda ostatnie osobowe Volvo z silnikiem Diesla

Zaszczyt bycia ostatnim autem osobowym z Dieslem w historii szwedzkiej marki przypadł Volvo XC90. Niebieski egzemplarzy widoczny na zdjęciach skrywa pod maską 2.0 litrową, 4-cylindrową jednostkę wysokoprężną.

2024 Volvo XC90 D5
Ostatnie Volvo XC90 z Dieslem

Wariant D5 AWD oferuje moc 235 koni mechanicznych oraz moment obrotowy wynoszący 480 niutonometrów. Rodzinny SUV rozpędza się od 0 do 100 km/h w 7,6 sekundy i jest w stanie osiągnąć maksymalnie 180 km/h.

Osiągi nie są w tym samochodzie oczywiście tak ważne jak ekonomia jazdy. Doskonale przekonał się o tym Sebastian, podczas swojej podróży właśnie takim Volvo XC90 do Szwajcarii.

Diesel w Volvo XC90 drugiej generacji dostępny był od samego początku jego produkcji, czyli od 2015 roku. Teraz, klienci będą mogli zamawiać ten model jedynie z hybrydowym napędem benzynowym.

Cennik Volvo EX90 startuje od 479 900 zł. Polacy już je zamawiają. Skrót informacji o aucie (wideo)

Dla miłośników ekologii Szwedzi mają oczywiście w pełni elektrycznego odpowiednika w postaci nowego Volvo EX90. Model ten pojawi się jednak na polskich drogach dopiero w drugiej połowie 2024 roku.

Klienci szwedzkiej marki kochają ten napęd

Volvo podkreśla, że jednostki wysokoprężne były bardzo ważne dla ich klientów. Kojarzyły się im one z niezawodnością i oszczędnym pokonywaniem kolejnych kilometrów.

Jeszcze w 2019 roku znaczna większość wszystkich sprzedawanych w Europie modeli tej marki posiadało silniki Diesla. Jeśli chodzi o XC90, w 2009 roku egzemplarze z silnikiem wysokoprężnym obejmowały aż 95 procent sprzedaży.

2024 Volvo XC90 D5
2024 Volvo XC90 D5

Obecnie, Szwedzi skupiają się na elektryfikacji swojej gamy. Aktualnie klienci mają do dyspozycji EX30, EX90, oraz przemianowane niedawno EC40 oraz EX40. W pozostałych modelach znajdziesz miękkie hybrydy lub hybrydy typu plug-in.

Pokazane na zdjęciach niebieskie Volvo XC90 zostanie wystawione w muzeum. Od 14 kwietnia 2024 roku, ostatnie osobowe Volvo z Dieslem pod maską będzie można oglądać w nowej lokalizacji World of Volvo w Goteborgu.

Źródło: Volvo, motofilm.pl