Cupra świętuje piąte urodziny. Formentor VZ5 w limitowanej wersji

Nazwa Cupra nie jest czymś nowym dla miłośników motoryzacji. Już wiele lat temu oznaczano tak najbardziej emocjonujące modele SEAT-a, a od pewnego czasu jest to osobna marka.

Dokładnie 22 lutego 2024 roku minie pięć lat od wyodrębnienia tego hiszpańskiego producenta. Z tej okazji, Cupra przygotowała dla swoich klientów dwie limitowane edycję jednego z modeli.

Najwięksi fani Cupry będą mogli zamówić jedną z dwóch wersji SUV-a Formentor w topowej odmianie VZ5. Produkcja każdego z wariantów ograniczona została do 222 sztuk.

Cupra Formentor VZ5
Emblemat z numerem seryjnym limitowanej edycji

Liczba ta nawiązuje oczywiście do daty założenia osobnej marki Cupra. Wydarzenie to miało miejsce 22.2.2018 roku w Barcelonie i chyba nikt się nie spodziewał, że samochody te aż tak mocno przyciągną do siebie klientów.

Cupra Formentor VZ5 Century Bronze i Enceladus Grey

Hiszpański producent postanowił wyróżnić oba warianty Formentora VZ5 pod względem stylistycznym. Dostępne są dwa zupełnie nowe kolory lakieru: Century Bronze Matt i Enceladus Grey Matt.

Jak twierdzi producent, lakiery te wzbogacają odważny design. Ma on „wykraczać poza granice standardowego podejścia do projektowania sportowych samochodów„.

Cupra Formentor VZ5
Cupra Formentor VZ5

Oprócz lakieru, z zewnątrz samochody wyróżniają się kilkoma detalami. Od razu możesz zauważyć 20-calowe felgi, które są dostępne w czarnym lub miedzianym kolorze.

Dodatkowo, dyfuzor i dokładkę przedniego zderzaka wykonano z włókna węglowego. Są też osłony lusterek w miedzianym lub czarnym kolorze i ciemne chromowane emblematy.

Cupra Formentor VZ5
Włókno węglowe zawsze podkreśla sportowy charakter

Wewnątrz pojawiły się kubełkowe fotele z karbonowymi obudowami i specjalne oznaczenia limitowanej edycji wraz z numerem seryjnym. Odpowiednie logo pojawiło się na dekorze drzwi kierowcy.

CUPRA Formentor VZ5 to maksymalny wyraz wydajności wysokich osiągów i dążenia marki do inspirowania nowego pokolenia miłośników samochodów. Limitowane edycje oddają hołd modelowi VZ5, zapewniając nowe spojrzenie na sportową estetykę pojazdu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – powiedział Sven Schuwirth, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu SEAT S.A.

Pod maską bez zmian, ale narzekać nie można

Za napęd Formentora VZ5 odpowiada turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 2.5 litra. 5-cylindrowa jednostka słynie z genialnego dźwięku i świetnej charakterystyki pracy.

Cupra Formentor VZ5
Kubełki z karbonową obudową prezentują się na żywo wyśmienicie

Na wszystkie cztery koła, za pośrednictwem dwusprzęgłowej, 7-biegowej przekładni DSG, trafia moc 390 koni mechanicznych i 480 niutonometrów. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa tutaj 4,2 sekundy. Mieliśmy już okazję testować ten wariant.

Na temat dostępności obu limitowanych edycji Formentora VZ5 w Polsce niestety jeszcze nic nie potwierdzono. Naturalnie nie znamy również cennika.

Oba warianty Cupry będą najbardziej ekskluzywnymi ze wszystkich dostępnych edycji. Ograniczenie produkcji do 222 egzemplarzy każdej z wersji sprawi, że auto będzie zyskiwało na wartości.

Źródło: Cupra, motofilm.pl