Mercedes zmieni sposób słuchania muzyki. MBUX Sound Drive to rewolucja

Targi elektroniki użytkowej CES w Las Vegas zawsze oferują sporo bardzo interesujących rozwiązań. Mercedes-AMG zaprezentował właśnie coś takiego i jest to MBUX Sound Drive.

Fani motoryzacji w wydaniu spalinowym często narzekają na brak doznań akustycznych w autach elektrycznych. Nic w stu procentach nie zastąpi dźwięku benzynowego V8.

Producenci starają się to w jakikolwiek sposób zrekompensować. Przykładowo, dla BMW specjalne dźwięki są komponowane przez samego Hansa Zimmera, którego muzykę z pewnością kojarzysz z wielu produkcji filmowych.

Mercedes-AMG The Flip
Mercedes-AMG The Flip

Jak być może zdążyłeś już zauważyć, Mercedes-AMG współpracuje od kilku lat z brytyjskim artystą grającym w zespole Black Eyed Peas. Will.I.Am miał już okazję chociażby dość mocno przeprojektować model GT 63 4-Door Coupe.

Muzyk wpadł na pomysł jak urozmaicić kierowcy jazdę autem elektrycznym. Niemiecki producent początkowo był sceptycznie nastawiony do tej koncepcji, ale ostatecznie udało się osiągnąć ciekawy efekt.

MBUX Sound Drive – całkowita zmiana sposobu słuchania muzyki w aucie

Mam tu na myśli technologię MBUX Sound Drive, która ma całkowicie zmienić sposób słuchania muzyki w samochodzie. Jej działanie najlepiej zrozumieć oglądając prezentację wideo.

Mercedes-AMG MBUX Sound Drive
Mercedes-AMG MBUX Sound Drive

Will.I.Am stwierdził, że byłoby fajnie, gdyby kierowca miał wpływ na brzmienie muzyki, której aktualnie słucha. Nowoczesne oprogramowanie pozwoliło na uzyskanie zamierzonego celu.

Już teraz wykorzystano do tego piosenki, które większość z nas kojarzy. Mówiąc w skrócie, podzielono poszczególne elementy utworów na osobne ścieżki i za ich odtwarzanie odpowiada teraz kierowca.

Przykładowo, na postoju z głośników dopływa do nas jedynie delikatny podkład muzyczny, ale gdy tylko wciśniemy gaz, piosenka zaczyna się „rozkręcać”. Kolejne elementy utworu dołączają w momencie skrętu kierownicą czy włączenia kierunkowskazu.

Will.I.Am Mercedes-AMG MBUX Sound Drive
Will.I.Am Mercedes-AMG MBUX Sound Drive

„Wyobraźcie sobie świat, w którym Wasz samochód może stać się instrumentem tworzącym muzyczne podróże. MBUX SOUND DRIVE ulepsza technologię jazdy i dźwięku, pozwalając kierowcom na zmianę kształtu muzyki po prostu podczas jazdy. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak kompozytorzy, producenci i autorzy tekstów wykorzystają to do tworzenia nowych dzieł i ponownego wyobrażania sobie klasyków. MBUX SOUND DRIVE to nie tylko nowa granica w tworzeniu muzyki, ale także otwiera przed kierowcami świeże, ekscytujące i interaktywne wrażenia słuchowe.” – podkreśla Will.I.Am

Tym sposobem, dzięki MBUX Sound Drive, kierujący ma duży wpływ na to jak będzie brzmiał jego ulubiony utwór. Funkcja ta zawita już w drugiej połowie 2024 roku do elektrycznych modeli Mercedes-Benz i Mercedes-AMG.

Wystarczy posiadać auto z systemem MBUX drugiej generacji i w odpowiednim czasie zaktualizować oprogramowanie. Odbędzie się to bezprzewodowo (Over-The-Air), bez konieczności wizyty w serwisie.

Aktualnie do wyboru jest tylko kilkanaście piosenek, ale Will.I.Am i Mercedes-AMG już współpracują z kolejnymi artystami. W niedalekiej przyszłości baza ta mocno się poszerzy.

Źródło: Mercedes-AMG, Shmee150, motofilm.pl