Voyah Free to nowy elektryczny SUV klasy premium w Polsce. Chińczycy chcą konkurować z Audi, BMW i Teslą. Ceną już wygrali

Europejskie rynki są bardzo atrakcyjne dla producentów samochodów z Chin. Na drogach pojawia się coraz więcej aut z tabliczką „Made in China” i chyba powoli powinniśmy się do tego przyzwyczajać.

Jak już sam zdążyłem się przekonać, za konkurencyjną ceną nie ukrywa się niska jakość produktu. Miałem już okazję sprawdzić z bliska auta marki Maxus czy NIO.

Nowy gracz chce wkroczyć na polski rynek

Bardzo możliwe, że na polski rynek na dobre wkroczy niedługo kolejna firma prosto z Chin. Auto Fus Group prowadzi program pilotażowy mający na celu zbadanie zainteresowania samochodami marki Voyah.

Voyah Free
Voyah – Nowa marka na polskim rynku

Całkiem niedawno odbyła się prezentacja modelu Free. Jest to SUV segmentu E z napędem elektrycznym, który produkowany jest od 2021 roku. Po raz pierwszy produkcyjną wersję tego auta zaprezentowano już w grudniu 2020 roku.

Marka Voyah plasuje swój model Free w klasie premium. Model Free miałby konkurować z autami takimi jak: Audi Q8 e-tron, BMW iX, Tesla Model X czy NIO ES8.

Samochód zbudowany jest na architekturze Electric Smart Secure Architecture. Kierowca ma do dyspozycji dwa silniki elektryczne, po jednym na każdej z osi.

Voyah Free
Kilka egzemplarzy narobiło szumu na warszawskich ulicach
Voyah Free
Elektryczny SUV premium za mniej niż 300 000 złotych

Generują one łącznie moc systemową 490 koni mechanicznych, dzięki czemu przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 4,4 sekundy. Moment obrotowy to 720 niutonometrów, a prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 200 km/h.

W podłodze umieszczono akumulator o pojemności 100 kWh netto, który można ładować z mocą do 120 kW. Teoretyczny zasięg takiego SUV-a wynosi 631 kilometrów (CLTC).

Voyah Free wyposażony jest w 20 systemów wspomagających kierowcę oraz 50 systemów zwiększających komfort jazdy. Wśród nich wymienia się system dynaudio, pneumatyczne zawieszenie, inteligentny dach panoramiczny czy system Night Vision.

Voyah Free
Jakość wykonania wnętrza robi pozytywne wrażenie

Niewątpliwie jednym z ciekawszych rozwiązań zastosowanych we wnętrzu jest ruchoma deska rozdzielcza. Naciskając jeden z przycisków możemy ją obniżyć i tym samym zmniejszyć przekątną ekranów.

Ile kosztuje Voyah Free?

Niestety, nie poznałem jeszcze oficjalnego cennika. Być może zostanie on zaprezentowany dopiero w momencie, w którym Auto Fus Group zauważy większe zainteresowanie marką Voyah w Polsce. Program pilotażowy ma trwać do lutego 2024 roku.

W Norwegii już w grudniu 2022 roku dostarczono pierwsze egzemplarze do klientów. Cena na tamtym rynku startuje aktualnie od 749 900 koron norweskich, czyli około 280 000 złotych.

Źródło: Auto Fus Group, motofilm.pl