Na takie Bugatti Chiron Pur Sport trzeba było wydać majątek. Jedna sztuka trafiła już do Polaka

Bugatti już dawno temu zakończyło przyjmowanie zamówień na model Chiron. Początkowo planowano zbudowanie 500 egzemplarzy tego auta, ale ostatecznie skończyło się na 501 sztukach.

Historia związana z Chironem numer 501 jest dość ciekawa. Francuzi mieli wprowadzić do oferty jeszcze jeden wariant, noszący nazwę Profilee, ale 1500-konny hypercar sprzedawał się tak dobrze, że zabrakło czasu na ukończenie projektu przed wyprzedaniem wszystkich pozostałych wariantów.

Ostatecznie powstał więc tylko jeden egzemplarz Bugatti Chirona Profilee, który został sprzedany drogą licytacji. W lutym 2023 roku ktoś zapłacił za to auto prawie 9 800 000 euro, czyli ponad 46 000 000 złotych.

Bugatti Chiron Pur Sport Grand Prix
Bugatti Chiron Pur Sport Grand Prix

Nie wszyscy odebrali już swoje Bugatti

Pomimo tego, że wszystkie Chirony zostały już dawno sprzedane, nie wszyscy klienci otrzymali już swój samochód. Raz na jakiś czas Bugatti chwali się kolejną sztuką, która właśnie opuszcza fabrykę.

Tak też jest z biało-czerwono-czarnym autem widocznym na zdjęciach. To Bugatti Chiron Pur Sport w wyjątkowej edycji Grand Prix. Całkiem niedawno takie auto można było spotkać na polskich drogach.

Bugatti Chiron Pur Sport Grand Prix
Bugatti Chiron Pur Sport Grand Prix

Chiron Pur Sport to wariant pozwalający na szybsze pokonywanie zakrętów. Udało się to osiągnąć między innymi poprzez usztywnienie zawieszenia czy redukcję masy własnej o 50 kilogramów.

Pomimo takiej samej mocy jak standardowy Chiron, wersja Pur Sport osiąga przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 2,3 sekundy. Prędkość maksymalna natomiast to „tylko” 380 km/h, gdyż zastosowano inne przełożenia skrzyni biegów.

Za napęd odpowiada oczywiście poczwórnie turbodoładowany silnik W16 o pojemności 8.0 litrów. Na wszystkie cztery koła trafia moc 1500 koni mechanicznych oraz 1600 niutonometrów momentu obrotowego.

Bugatti Chiron Pur Sport Grand Prix
Bugatti Chiron Pur Sport Grand Prix

To co najmniej trzeci egzemplarz Chirona Pur Sport w specjalnej edycji Grand Prix przygotowanej w ramach programu Sur Mesure. Wyróżnia się ona jedynie stylistyką, ale w przyszłości z pewnością będzie lepiej zyskiwała na wartości.

Na nadwoziu widzimy specjalne pasy, które rozpoczynają się malutkimi logotypami Bugatti. Duże wrażenie robi też pokrywa silnika wykonana z czerwonego karbonu.

Producent nie pochwalił się zdjęciami wnętrza, ale z pewnością mamy tam do czynienia z wyścigowym haftowaniem na boczkach drzwi. To charakterystyczny element tej edycji specjalnej.

Bugatti Chiron Pur Sport Grand Prix
Bugatti Chiron Pur Sport Grand Prix

Bugatti Chiron Pur Sport to spora inwestycja

Za standardowego Chirona trzeba było zapłacić około 12 milionów złotych netto. Wariant Pur Sport był najdroższy i jego cena startowała od 17 milionów złotych netto. Na jeszcze bardziej wyjątkową wersję Grand Prix z pewnością trzeba było wydać jeszcze więcej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez BUGATTI (@bugatti)

Źródło: Bugatti, motofilm.pl