Koenigsegg Jesko Attack zaszalał na “ekologicznym” torze. Padł nowy rekord

Jaki jest najczęściej używany sposób na prezentację możliwości samochodu sportowego? Jedna z możliwości to próba ustanowienia rekordowego czasu okrążenia na którymś z torów wyścigowych.

Zdecydowanie najbardziej popularnym obiektem wykorzystywanym do tego typu przedsięwzięć jest niemiecki tor Nurburgring. Ponad 20-kilometrowa pętla jest wielkim wyzwaniem dla aut, ale również dla kierowców.

„Ekologiczny” tor w Szwecji

Ustanowieniem nowego rekordu pochwaliła się ostatnio marka Koenigsegg. Szwedzi nie udali się jednak do Niemiec, a nieco bliżej, na obiekt noszący nazwę Gotland Ring.

Jest to pierwszy na świecie „ekologiczny” tor wyścigowy. Podczas procesu jego budowy wykorzystywano jedynie bezemisyjne maszyny, starano się wywołać jak najmniejszy wpływ na środowisko, a same zabudowania wykonane są w 70 procentach z materiałów pochodzących z recyklingu.

Gotland Ring
Tor Gotland Ring z powietrza

Dodatkowo, energia zasilająca Gotland Ring pochodzi ze źródeł odnawialnych, a wszelkie pojazdy obsługi toru napędzane są silnikami elektrycznymi. Na miejscu znajdziesz też szybkie stacje ładowania.

Sam obiekt znajduje się w miejscowości Kappelshamn na szwedzkiej wyspie Gotlandia na Morzu Bałtyckim. Zdecydowanie jest to miejsce warte uwagi i odwiedzenia.

Tor należy do czołówki pod względem długości nitki, która w najdłuższej konfiguracji ma aż 7,3 kilometra. Jest to około 3-krotnie mniej niż w przypadku Nurburgringu, ale kierowcy przyznają, że tutaj również zdarzają się bardzo wymagające fragmenty.

Miejsce, w którym Koenigsegg Jesko czuje się jak ryba w wodzie

Koenigsegg przyprowadził tam jeden ze swoich najnowszych produktów, czyli model Jesko w wersji Attack. Jest to wariant, który zapewnia dużo większy docisk niż Jesko Absolut.

Auto wyposażone jest w podwójnie turbodoładowany silnik V8 o pojemności 5.0 litrów. Gdy zatankujemy je biopaliwem E85, to na tylne koła trafia moc aż 1600 koni mechanicznych.

Koenigsegg Jesko
Koenigsegg Jesko prezentuje się bardzo efektownie

Za kierownicą zasiadł Niklas Lilja. Udało mu się osiągnąć wynik 2 minut i 56 sekund, a jak sam twierdzi, jechał na około 90 procent możliwości samochodu.

2:56.97 jest zatem nowym rekordem toru Gotland Ring. Koenigsegg wskoczył na pierwsze miejsce podium, spychając na drugą pozycję Porsche 911 GT3 RS MR 991, za kółkiem którego udało się wykręcić czas 3:04.83.

Koenigsegg Jesko
Dodatkowe ospojlerowanie generuje 1000 kilogramów docisku przy prędkości 275 km/h

W sieci pojawiło się oczywiście nagranie z najszybszego przejazdu. Christian von Koenigsegg może być z siebie dumny, że stworzył tak szybki samochód. Pozostaje czekać na próbę wykonania okrążenia na słynnym Nurburgringu.

Koenigsegg Jesko Attack pojawił się niedawno na polskich drogach. Katowicki salon La Squadra wydał jeden ze 125 egzemplarzy naszemu rodakowi. Cena tego modelu startuje od około 12 000 000 złotych netto.