Elektryczne Renault 5 E-Tech z wyświetlaczem na masce. Znam datę premiery

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jedną z najważniejszych nadchodzących premier marki Renault jest powrót modelu 5. Debiut produkcyjnej wersji tego auta odbędzie się pod koniec lutego 2024 roku, podczas targów motoryzacyjnych w Genewie.

Francuski producent od czasu do czasu udostępnia w sieci kolejne zdjęcia i informacje, podkręcając atmosferę. Z pewnością widziałeś już Renault 5 w wersji koncepcyjnej.

Renault 5 E-Tech będzie wyglądało świetnie

Elektryczne auto miejskie bardzo mocno nawiązuje do Renault 5, którego dwie generacje produkowano w latach 1972-1996. Miłośnicy motoryzacji uwielbiają tego typu zabiegi stylistyczne.

Renault 5 E-Tech, bo tak ma brzmieć pełna jego nazwa, połączy nowoczesną technologię z klasycznymi liniami hatchbacka segmentu B. Atrakcyjna cena ma pozwolić na wstęp do elektromobilności szerszemu gronu klientów.

2024 Renault 5 E-Tech
Tajemnicza grafika przedstawiająca profil auta

Teraz, Francuzi pokazali zdjęcia kilku detali, które pojawia się w produkcyjnej wersji tego auta. Trzeba przyznać, że niektóre z nich wywołują spore zaskoczenie.

Najbardziej gadżeciarskim elementem jest z pewnością wyświetlacz umieszczony na masce, a dokładnie w miejscu, w którym spalinowa Piątka miała zamontowany wlot powietrza.

2024 Renault 5 E-Tech
Takiego bajeru jeszcze nigdzie nie widziałeś

Na ekranie wyświetlany jest aktualny stan naładowania akumulatora. Gdy bateria będzie pełna, na monitorze pojawi się oznaczenie modelu, czyli po prostu cyfra „5”.

Producent pokazał też z bliska oświetlenie auta. Przednie reflektory ewidentnie nawiązują do starej Piątki, a pod kloszem znajdziesz między innymi wzór francuskiej flagi.

2024 Renault 5 E-Tech
Małe detale robią różnicę

Tylne lampy, oprócz tego że wyglądają bardzo efektownie, mają też funkcję aerodynamiczną. Wystające elementy porządkują opływ powietrza wokół kabiny podczas jazdy.

5 E-Tech będzie pierwszym samochodem zbudowanym na platformie AmpR Small. Ma mierzyć 3 metry i 92 centymetry długości, więc idealnie sprawdzi się w miejskiej dżungli.

Jaki zasięg i jaka cena?

Na pokładzie znajdziemy baterię o pojemności 52 kWh, która pozwoli na przejechanie do 400 kilometrów według norm WLTP. Nieco później do oferty dołączy wariant z mniejszym akumulatorem o pojemności 40 kWh.

Premiera Renault 5 E-Tech odbędzie się już 26 lutego 2024 roku. Francuzi obiecują, że cena auta będzie oscylowała w okolicach 25 000 euro, czyli około 110 000 złotych.

2024 Renault 5 E-Tech
2024 Renault 5 E-Tech

Osoby, które chcą jak najszybciej zamówić i odebrać to auto, będą miały możliwość wykupienia specjalnej opcji R5 R Pass. W cenie 150 euro otrzymają szansę zamówienia Renault 10 dni przed rynkowym debiutem i odbiorą samochód osobiście jesienią 2024 roku prosto z fabryki w Douai we Francji.

Niestety, opcja wykupienia R5 R Pass dostępna będzie jedynie dla mieszkańców Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii. Polski zabrakło na tej liście.

Warto wspomnieć, że Renault 5 nie jest jedynym modelem nawiązującym do historii tej marki. Niedawno w sieci pojawiły się zdjęcia koncepcyjnej wersji następcy modelu Twingo, który również prezentuje się znakomicie.

Źródło: Renault, motofilm.pl