W tej nowej fabryce będą produkować auta osiągające 500 km/h. Modele tej marki kupisz w Polsce

Jeśli jesteś miłośnikiem egzotycznej i bardzo szybkiej motoryzacji, z pewnością nie jest Ci obca nazwa Angelholm. To niewielka miejscowość położona w regionie Skania w Szwecji.

Od prawie 30 lat swoją siedzibę ma tam producent niezwykłych samochodów sportowych. Christian von Koenigsegg, który nazwał markę swoim nazwiskiem, jest motoryzacyjnym geniuszem, który co rusz zaskakuje świat nowatorskimi rozwiązaniami.

Nie ilość, a jakość

Ich oferta nie jest może bardzo szeroka, a poprzez ceny skierowana jest do małego grona klientów. Pozwala to natomiast na tworzenie unikalnych produktów najwyższej jakości.

W lutym 2022 roku, marka Koenigsegg zapowiedziała budowę nowego kompleksu. W jego skład miała wchodzić nowoczesna fabryka, tor testowy, i miejsce w którym klienci mogą skonfigurować nowy egzemplarz czy poznać historię firmy.

Autor załączonego nagrania wideo miał okazję odwiedzić już to miejsce. Zorganizowano tam spotkanie dilerów marki Koenigsegg z całego świata, którzy nazywani są „członkami rodziny Koenigsegg”.

Goście mogli obejrzeć pomieszczenia, które nie są dostępne dla osób postronnych. Wśród nich znajduje się między innymi centrum serwisowe, gdzie przeprowadzane są również modyfikacje wyprodukowanych już egzemplarzy.

Z biegiem lat, auta marki Koenigsegg mogą być ulepszane z wykorzystaniem technologii, która nie była dostępna w momencie debiutu danego modelu. Czasami też po prostu zmienia się konfigurację kolorystyczną, gdy obecna znudzi się właścicielowi.

Koenigsegg Jesko Regera One 1
Koenigsegg Jesko Regera One 1

Jest tam nawet specjalne miejsce, w którym możesz obejrzeć wszystkie wyprodukowane egzemplarze modelu Regera w nieco mniejszej skali. Pokazuje to, jak szerokie możliwości daje Koenigsegg podczas personalizacji auta.

Na miejscu znajduje się również potężna hamownia, która jest w stanie wytrzymać moc 3000 koni mechanicznych. Taki potencjał nie jest czymś „nadzwyczajnym” w Koenigseggu.

Najnowszy model Gemera, czyli 4-miejscowy supersamochód, dostępny jest w konfiguracji napędowej zapewniającej moc 2300 koni mechanicznych i moment obrotowy wynoszący 2750 niutonometrów.

2024 Koenigsegg Gemera
2024 Koenigsegg Gemera

Wszystko dzięki napędowi hybrydowemu, którego sercem jest 5.0 litrowy silnik V8. Ważąca zaledwie 45 kilogramów jednostka elektryczna generuje aż 800 koni mechanicznych.

Kolejny model, Koenigsegg Jesko w wersji Absolut, napędzany jest wyłącznie podwójnie turbodoładowanym V8. Jeśli zalejemy zbiornik paliwem E85, uzyskamy moc 1600 koni mechanicznych.

Producent deklaruje prędkość maksymalną ograniczoną elektronicznie do 480 km/h. Teoretycznie auto powinno być w stanie osiągnąć nawet ponad 530 km/h.

Koenigsegg Jesko Absolut
Koenigsegg Jesko Absolut

Koenigsegg ma do dyspozycji również pas startowy lotniska, więc może tam spokojnie testować i prezentować możliwości swoich aut. Nie mogło się oczywiście obyć bez małego pokazu dla gości.

Obecnie w ofercie mamy trzy modele: CC850, Gemera i Jesko w wersji Attack i Absolut. Jeden z egzemplarzy Jesko został niedawno dostarczony klientowi w Polsce.

Polacy kupili Bugatti Chiron Super Sport i Koenigsegga Jesko za ponad 30 mln zł z podatkami. “Polskie blaszki i 480 km/h”

Może nie każdy wie, ale mamy w naszym kraju oficjalne przedstawicielstwo Koenigsegga. Znajduje się ono w Katowicach w siedzibie La Squadra, gdzie bez problemu zamówisz nowy model tej szwedzkiej marki.