Na Słowacji budują 3000 Defenderów tygodniowo. Land Rover pracuje już nad wersją elektryczną

Dokładnie 5 lat temu, bo w październiku 2018 roku, koncern JLR otworzył na Słowacji zupełnie nową fabrykę. Inwestycja o wartości 1.4 miliarda euro została zrealizowana w miejscowości Nitra, zlokalizowanej na wschód od Bratysławy.

Na terenie o powierzchni 300 000 metrów kwadratowych budowane są modele z rodziny Defender oraz Discovery. Pracuje tam około 1500 ludzi, z czego 30 procent to kobiety. Zdecydowana większość osób zatrudnionych to obywatele Słowacji.

Land Rover Defender budowany jest na Słowacji już od 5 lat

JLR świętuje właśnie piątą rocznicę otwarcia tego miejsca. Przy okazji zapowiedziano, że już wkrótce będą tam produkowane zupełnie nowe auta, z napędem wyłącznie elektrycznym.

Land Rover Defender Nitra fabryka
Land Rover Defender Nitra fabryka

Aktualnie, zainteresowanie spalinowym Land Roverem Defenderem jest tak duże, że pracownicy fabryki musieli się przestawić z trybu 2-zmianowego na 3-zmianowy. Pozwoliło to na osiągnięcie wyższej wydajności.

Każdego dnia z linii produkcyjnej zjeżdża teraz nie 2 000, a aż 3 000 egzemplarzy Defendera tygodniowo. Od momentu otwarcia fabryki w 2018 roku, w Słowacji zbudowano ponad 365 000 sztuk tego modelu.

Land Rover Defender Nitra fabryka
Land Rover Defender Nitra fabryka

Od dwóch lat zdecydowanie jest to najbardziej popularny samochód z całej oferty Land Rovera. Dużo tańszy w zakupie Discovery nie jest aż tak chętnie kupowany.

Elektryczna wersja również powstanie w Nitrze

Do 2030 roku JLR planuje wprowadzenie do oferty aż dziewięciu modeli z napędem elektrycznym. Do 2026 roku zobaczymy natomiast już około sześciu z nich, w tym Land Rovera Defendera, Discovery oraz Range Rovera.

Range Rover First Edition LWB 4.4 V8 P530 AWD. SUV za 1 milion złotych dla prawdziwego króla

Bezszelestny Defender i Discovery z pewnością będą budowane u naszych południowych sąsiadów – na Słowacji. Nie wiadomo natomiast czy fabryka w Nitrze zostanie przystosowana do montażu kolejnych modeli.

Jeśli tak się stanie, bardzo możliwe, że potrzebne będzie zatrudnienie kolejnych pracowników. Być może znajdzie się wśród nich również kilku Polaków.

Land Rover Defender Nitra fabryka
Land Rover Defender Nitra fabryka
Land Rover Defender Nitra fabryka
Land Rover Defender Nitra fabryka

JLR bardzo poważnie podchodzi do tematu elektromobilności. Niedawno zainwestowano 290 milionów euro w Future Energy Lab. Jest to centrum rozwoju, w którym będzie można testować elektryczne układy napędowe w ekstremalnych warunkach.

Producent ma możliwość uzyskania w specjalnych pomieszczeniach zarówno bardzo wysokich jak i niskich temperatur. Pozwoli to na bardzo dokładne sprawdzanie baterii i silników.

Taka inwestycja zapewnia spore oszczędności. Producent nie będzie już musiał transportować prototypów po całym świecie, aby testować je w ekstremalnych warunkach.