Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych przesunięty w Wielkiej Brytanii

W 2030 roku w kilku krajach planowane jest wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów z napędem innym niż elektryczny. Termin wydaje się odległy, ale niektórzy już się z niego wyłamują i robią „prezent dla fanów prawdziwej motoryzacji”. Oficjalne ogłoszenie miało nastąpić w piątek, ale ze względu na szereg niejasnych wycieków zostało przesunięte na dzisiaj.

Premier rządu Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, ogłosił zmiany w projekcie przejścia na auta elektryczne. Powszechnie wiadomo, że modele elektryczne nie należą do tanich. Rząd Wielkiej Brytanii doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego podjął decyzję o odroczeniu zakazu sprzedaży nowych aut spalinowych. Niektóre ugrupowania polityczne sugerują, że jest to prezent wyborczy przed nadchodzącymi na początku 2025 roku wyborami na Wyspach.

W 2030 kupisz samochód spalinowy w UK

Podczas gdy w kilku krajach od 2030 roku nie będziesz mógł kupić auta na benzynę lub diesla, w Wielkiej Brytanii jeszcze przez 5 dodatkowych lat ma być taka możliwość. Co ciekawe, jeszcze 25 lipca 2023 roku premier był przekonany, że zakaz spalinówek od 2030 roku zostanie utrzymany. Najwyraźniej dogłębnie przeanalizował temat.

Nie jest jasne, czy w ślad za Wielką Brytanią pójdą inne kraje. W naszym kraju klienci coraz chętniej przekonują się do elektryków, ale infrastruktura ciągle kuleje. Pomimo powstawania coraz większej liczby ładowarek na wielu polskich drogach, wciąż można spotkać się z niedziałającymi lub zajętym ładowarkami, przez co podróż wydłuża się nawet o godziny. Polacy mają jednak czas do 2035 roku żeby się przestawić.

Porsche chce nas uratować przez zakazem aut spalinowych w 2035 roku w UE. Niemcy stają na głowie, by coś wymyślić. “Już wydali 100 mln usd”

Prędzej czy później kupisz elektryka

Premier Wielkiej Brytanii liczy przede wszystkim na ludzi. Sunak uważa, że do 2030 roku większość Brytyjczyków i tak kupi samochód elektryczny. Z miesiąca na miesiąca pojawiają się coraz nowsze i lepsze modele, które mogą być ładowane za pomocą szybkich ładowarek. Istnieją również dopłaty i wiele ulg dla kierowców modeli z napędem EV, w tym możliwość jazdy po buspasach i darmowe parkowanie w płatnych strefach miejskich.

> Tesla drastycznie obniża ceny i wycofuje „biedną” wersję. Z dnia na dzień 76 tys. zł rabatu na nowe auto. „Wykończą Niemców”

Na przykład Tesla od wielu miesięcy regularnie obniża ceny swoich modeli, a niektórzy klienci z Polski wyjechali z salonu nowymi Modelami 3 za około 160 tysięcy złotych z dotacją rządową. Biorąc pod uwagę ponadprzeciętne osiągi oraz oszczędność w eksploatacji, mówimy o naprawdę atrakcyjnej promocji.

Tesla Model 3 FL 2023 cennik PL
Tesla Model 3 FL 2023 cennik PL