Tak wygląda arcydzieło inżynierii za ponad 10 milionów złotych. Możesz je kupić w polskim salonie

Rok temu, we wrześniu 2022 roku, oczy wszystkich miłośników egzotycznej motoryzacji skierowane były na małą, włoską manufakturę. Pagani zaprezentowało wtedy swój trzeci model.

Po doskonale znanych nam autach noszących nazwę Zonda i Huayra przyszła pora na coś zupełnie nowego. Dokładnie 12 września 2022 nastąpił debiut Paganiu Utopia.

Pagani Utopia
Pagani Utopia

Teraz, 12 miesięcy od tego momentu, Włosi postanowili podzielić się kilkoma ciekawymi informacjami na temat tego samochodu i kulis jego powstawania.

Jak się okazuje, Pagani pracowało nad modelem Utopia ponad 6 lat. W tym czasie powstało więcej niż 4000 rysunków technicznych i 10 modeli 3D w nieco mniejszej skali.

Pagani Utopia
Pagani Utopia

Zbudowano też dwie makiety przedstawiające nowy model w rzeczywistej wielkości, dzięki czemu można było przeprowadzić testy w tunelu aerodynamicznym. Efekt finalny warty był tak długiego oczekiwania.

Żadnych wirtualnych kokpitów i ekranów dotykowych

Pagani Utopia jest jednym z nielicznych samochodów, w którym nadal znajdziemy mnóstwo analogowych wskaźników i przełączników. Deska rozdzielcza jest bardzo prosta i nie brakuje w niej przycisków ani klasycznych zegarów.

Każda zmiana biegu w Pagani to mechaniczny „klik”, który znacznie poprawia wrażenia z jazdy. Daje to kierowcy poczucie jeszcze lepszego połączenia z samochodem.

Pagani Utopia
Pagani Utopia

Podczas konfiguracji auta możemy zdecydować czy nasz egzemplarz ma być wyposażony w automatyczną przekładnię czy w klasyczny manual. Obie opcje posiadają siedem przełożeń.

Na tylną oś trafia moc 863 koni mechanicznych i moment obrotowy wynoszący 1100 niutonometrów. Jest on dostępny w zakresie od 2800 do 5900 obrotów na minutę.

Pagani Utopia pozwala na uzyskanie przyspieszenia od 0 do 100 km/h w 2,7 sekundy. Prędkość maksymalna nie jest oficjalnie znana, ale z pewnością będzie to ponad 340 km/h.

Pagani Utopia
Pagani Utopia

Włosi od zawsze dbali o najdrobniejsze szczegóły. Ich auta muszą być nie tylko szybkie, ale również piękne. Nie inaczej jest z modelem Utopia, szczególnie w konfiguracji z nadwoziem pozbawionym lakieru.

Widoczne włókna węglowe układają się w efektowną „jodełkę”. Zbudowanie takiej karoserii wymaga ogromnej precyzji i mnóstwa pracy. Pagani chwali się, że korzysta z kompozytów Carbo-Titanium HP62 G2 i Carbo-Triax HP62. Nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie i nie mamy pojęcia co to znaczy, ale wiemy, że wygląda to genialnie.

Pagani Utopia
Pagani Utopia

Pagani dość mocno ograniczyło grono klientów i wybrało tylko 99 osób. Każda z nich musi się liczyć z wydatkiem co najmniej 10 000 000 złotych. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy jakiś egzemplarz pojawi się na polskiej ziemi.

Jest to bardzo możliwe, gdyż mamy w naszym kraju oficjalne przedstawicielstwo tej włoskiej marki. Zajmuje się tym Grupa Pietrzak, która jest właścicielem projektu La Squadra.

Pagani podzieliło się również z nami krótkim nagraniem wideo, na którym możesz zobaczyć w jaki sposób przygotowano się do premiery modelu Utopia. Auto było ręcznie składane na miejscu.