Tak wygląda 300 km/h z wiaduktu nad autostradą. “Od 4 września A1 jest darmowe, więc takich widoków może być więcej” (wideo)

4 września 2023 roku o godzinie 14:00 miała się zakończyć „promocja” na autostradzie A1. Odcinek między Toruniem a Gdańskiem przez wakacje był w weekendy bezpłatny dla kierowców.

Nie smućmy się jednak, gdyż nasz rząd wpadł na genialny pomysł, zupełnie przypadkiem tuż przed wyborami. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury, „promocja” została przedłużona.

Jedziesz nad morze A1? Uważaj, policja się czai. “Darmowa autostrada musi się zwrócić” (wideo)

Autostrada A1 nie będzie darmowa już tylko w weekendy, ale przez wszystkie dni od 4 września 2023 do 31 grudnia 2023 roku. Brak opłat dotyczy pojazdów z kategorii A oraz 1A.

Takie wykluczenie oznacza, że bramki nie będą otwarte. Kierowcy muszą pobrać bilecik, a zjeżdżając z autostrady obsługa go odbierze i podniesie szlaban bez płatności.

Autostrada A1 klasyfikacja pojazdów
Autostrada A1 klasyfikacja pojazdów

Użytkownicy aplikacji AmberGO nadal mogą korzystać z A1 w taki sam sposób w jaki robili to do tej pory. Po prostu z ich konta nie będzie pobierana opłata.

Darmowa autostrada może zachęcić większą liczbę kierowców do korzystania z niej. Możemy się więc spodziewać jeszcze większego ruchu na odcinku od Gdańska do Torunia.

Pamiętajmy jednak, że brak opłat nie oznacza, że nie obowiązują tam żadne przepisy. Nadal należy zachować odstęp co najmniej 70 metrów od poprzedzającego auta, a dopuszczalna prędkość to 140 km/h.

Ta druga kwestia nie jest żadnym zmartwieniem dla bohaterów załączonego nagrania wideo. Mają oni do dyspozycji niemiecką autostradę, na której nie obowiązują ograniczenia prędkości.

Wybrali się więc swoimi sportowymi BMW aby sprawdzić prędkość maksymalną. Poprosili też znajomych, aby nagrali z jednego z wiaduktów jak wygląda to z zewnątrz. Trzeba przyznać, że robi to wrażenie.

BMW M5 E60
BMW M5 E60

Mamy tu do czynienia z dwoma BMW z serii M. Pierwszym z samochodów jest M5 E60, pod którego maską pracuje wolnossący silnik V10 o pojemności 5.0 litrów.

Produkowany w latach 2005-2010 sedan oferuje moc 507 koni mechanicznych i potrafi przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 4,7 sekundy. Jego prędkość maksymalna przekracza 300 km/h.

Tuż za nim podąża mniejszy i nieco nowszy model – M3 E92. Samochód ten był montowany w latach 2008-2013, a pod jego maską pracuje wolnossący motor 4.0 V8.

BMW M3 E92
BMW M3 E92

Nie chce płacić za autostrady na wakacjach, więc odkręcił szlaban. “Miały być darmowe” (wideo)

Na tylną oś trafia moc 420 koni mechanicznych, dzięki czemu M3 E92 przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,9 sekundy. Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h, ale auto ma potencjał na dużo więcej.