Pociął swoją Teslę Model S Plaid, żeby była jeszcze szybsza. “Za kierownicę zaprosił niskorosłego kumpla, bo jest lżejszy” (wideo)

Wśród miłośników motoryzacji, jednym z dowodów na to, jak szybki jest samochód, jest czas w jakim udaje mu się pokonać dystans 1/4 mili. Jest wiele osób, które interesują tylko te cyferki.

Bohaterowie załączonego nagrania wideo również się tym mocno interesują i sami próbują osiągać jak najlepsze wyniki. Tym razem postanowili wycisnąć co się da z elektrycznej Tesli.

Tesla Model S Plaid najszybszym elektrykiem na Nurburgringu. Jak długo utrzyma koronę? (wideo)

Mieli do dyspozycji topową odmianę Modelu S, czyli Plaid. Auto wyposażone jest w bezemisyjny napęd oferujący moc 1020 koni mechanicznych. Jest to naprawdę piekielnie szybkie auto.

Tesla Model S Plaid
Tesla Model S Plaid

Producent podczas premiery deklarował, że przyspieszenie od 0 do 96 km/h (60 mph) zajmuje tylko 1,99 sekundy. Aby jednak uzyskać taki wynik muszą panować niemal idealne warunki.

Według pomiarów wykonywanych przez kierowców, zazwyczaj udaje się uzyskać sprint od 0 do 100 km/h trwający około 2,2-2,3 sekundy. Tak czy siak, nadal jest to piekielnie szybko.

Tylko „drobne” modyfikacje

Egzemplarz widoczny na nagraniu został „nieco” zmodyfikowany. Z wnętrza usunięto wszelkie zbędne elementy, takie jak tylna kanapa czy fotel pasażera.

Oprócz tego, dokonano kilka „drobnych poprawek aerodynamicznych”. Odcięto wiele elementów karoserii, jak chociażby drzwi, słupki i klapę bagażnika. Następnie obłożono karoserię płatami cienkiej blachy.

Po kilku próbach udało się osiągnąć czas przejazdu dystansu 1/4 mili wynoszący 8,714 sekundy. Auto wjechało na metę z prędkością 158 mph, czyli około 254 km/h.

Jak podaje producent, seryjna Tesla Model S Plaid pokonuje taki odcinek w 9,23 sekundy i jest wolniejsza na mecie o 3 mph, czyli jakieś 5 km/h. Mamy więc do czynienia z nowym rekordem świata w kategorii tego modelu.

Tesla Model S Plaid
Tesla Model S Plaid

Czy jednak warto było aż tak modyfikować Teslę, aby zyskać około 0,5 sekundy na dystansie 1/4 mili? Na to pytanie powinien już sobie odpowiedzieć sam właściciel.

Dla porównania, 1500-konne Bugatti Chiron pokonuje dystans 1/4 mili w około 9,4 sekundy, a Ferrari SF90 Stradale w 9,5 sekundy. Elektryczna Tesla za ułamek ceny obu wymienionych aut to naprawdę świetna okazja.

Osiągi Bugatti Chirona za mniej niż 500 000 złotych. Wszystkie supersamochody miękną, gdy ta Tesla wjeżdża na autostradę (wideo)

W polskich salonach Tesli możemy stać się posiadaczami Model S Plaid już za 489 990 złotych. Zamawiając auto teraz, otrzymamy swój egzemplarz we wrześniu lub październiku 2023 roku. Czas oczekiwania jest niesamowicie krótki.