Oto najszybsze auto elektryczne na świecie. Tesla Model S Plaid jest dwa razy wolniejsza (wideo)

Przyspieszenie od 0 do 100 km/h to jeden z najczęściej wspominanych wyznaczników szybkości auta. W dzisiejszych czasach coraz większa liczba modeli potrafi zrobić to w mniej niż 3 sekundy.

Taki sprint zapewnia już naprawdę mocne przeciążenia i robi ogromne wrażenie na kierowcy i wszystkich pasażerach. W uzyskaniu takich wyników pomaga oczywiście funkcja procedury startu.

Dla przykładu, Bugatti Chiron Super Sport rozpędza się od 0 do 100 km/h w 2,3 sekundy. Tesla Model S Plaid robi to w 2,2 sekundy, a Rimac Nevera w 1,81 sekundy.

Rimac Nevera
Rimac Nevera

Być może zastanawiałeś się kiedyś gdzie jest granica. Do jakiego czasu uda się nam kiedykolwiek zejść? Czy da się rozpędzić od 0 do 100 km/h w mniej niż sekundę?

W 2022 roku ustanowiono rekord takiego przyspieszenia. Studenci ze Stuttgartu zbudowali pojazd elektryczny, który był w stanie osiągnąć prędkość 100 km/h w 1,461 sekundy.

Mogłoby się wydawać, że to już szczyt możliwości. Grupka młodych inżynierów z Zurychu na szczęście nie pomyślała w ten sposób. Zakasali rękawy i spróbowali zbudować coś jeszcze szybszego.

Elektryczna wyścigówka Mythen
Elektryczna wyścigówka Mythen

Ciężka praca pozwoliła na osiągnięcie sukcesu. Na załączonym nagraniu wideo możesz zobaczyć elektryczną wyścigówkę „Mythen”, która znacznie pobiła rekord z 2022 roku.

Studentom udało się przyspieszyć od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 1 sekundy. Dokładny wynik to 0,956 sekundy i zostało to oficjalnie zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa.

Elektryczna wyścigówka Mythen
Elektryczna wyścigówka Mythen

Elektryczna wyścigówka waży zaledwie 140 kilogramów i posiada napęd na cztery koła o mocy około 330 koni mechanicznych. Nie wiemy jak duża jest bateria, ale pozwala ona na wykonanie kilku powtórzeń na jednym ładowaniu.