Duże zmiany w BMW. Postanowili “odwrócić” nazewnictwo swoich modeli

Chyba nikt z nas nie lubi, gdy producent samochodów postanawia zmienić nomenklaturę swoich modeli. Niestety, od czasu do czasu taka decyzja jest podejmowana przez zarządy.

Tłumaczy się to oczywiście tym, że dzięki temu ma nam być „łatwiej”. Już wkrótce powinniśmy się spodziewać kilku zmian w ofercie jednej z niemieckich marek.

Całkiem niedawno BMW zaprezentowało koncept Neue Klasse, który zapowiada zupełnie nową generację samochodów z Monachium. Pierwszy produkcyjny model mamy zobaczyć już w 2025 roku.

Nie podoba Ci się front a’la bóbr w BMW? Jeszcze za nim zatęsknisz. Tak będą wyglądały nowe samochody z Monachium (wideo)

Nowy język stylistyczny będzie bardzo intensywnie wprowadzany. Zawita on aż do 6 nowych modeli, które zadebiutują w latach 2025-2027. Pierwszą nowością, która będzie korzystała z platformy Neue Klasse ma być kolejna generacja BMW X3.

BMW i5 G60 M Performance
BMW i5 G60 M Performance

Właśnie w tym modelu ma zadebiutować nowy system nazewnictwa BMW. Zmiany nie zapowiadają się może drastycznie, ale trzeba będzie się przez chwilę do nich przyzwyczaić.

Literka „i”, która do tej pory kojarzyła nam się z benzynowymi odmianami napędowymi, zmieni swoje położenie. Od teraz pojawi się ona wyłącznie na początku nazwy i będzie oznaczała, że mamy do czynienia z wariantem elektrycznym.

Przygotuj się na zmiany

Przykładowo, elektryczne wersje nowego X3 zyskają oznaczenia iX330, iX340 oraz iX350. Modele z benzynową jednostką pod maską będą nosiły nazwę X320 oraz X330.

Podobnie będzie w przypadku sedanów takich jak Seria 3, Seria 5 czy Seria 7. Warianty z bezemisyjnym napędem elektrycznym będziemy nazywali i330, i340, i560, i760, a spalinowe po prostu 330, 340, 560 oraz 760.

BMW i7 M70 xDrive
BMW i7 M70 xDrive

Aktualnie, Seria 5 oraz Seria 7 w zależności od wariantu korzystają z dwóch różnych nazw. Elektryki to i5 oraz i7, a spalinowe odmiany to po prostu 520i czy 740d. Wraz z wprowadzeniem nowej nomenklatury ma być nam „łatwiej”.