Bałagan z tablicami rejestracyjnymi na polskich radiowozach? To nieoznakowane BMW jeździ na blachach z elektrycznego Volvo

Na polskich drogach dość często możemy spotkać nieoznakowane radiowozy. Wprawne oko od razu zauważy, że ma do czynienia z pojazdem należącym do grupy SPEED.

Kierowcy z pewnością kojarzą BMW Serii 3, Cupry Leon czy Renault Megane R.S.. Funkcjonariusze czasami próbują utrudnić zadanie w rozpoznaniu radiowozu.

Po tym rozpoznasz policyjne BMW. Nieoznakowane radiowozy posiadają kilka istotnych detali (wideo)

Raz na jakiś czas samochody są „przerejestrowywane”. Niestety, nie jest to chyba wykonywane w pełni zgodnie z prawem. Jedną z nieprawidłowości zauważono na facebookowym fanpage Nieoznakowane radiowozy Policji.

W sieci pojawiło się zdjęcie nieoznakowanego BMW Serii 3 GT. Ktoś zadał sobie trudu i sprawdził znajdujące się na aucie numery w systemie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Nieoznakowany radiowóz BMW UFG
Nieoznakowany radiowóz BMW UFG

Na portalu ufg.pl możemy sprawdzić czy interesujące nas auto posiada aktualną polisę ubezpieczenia OC, oraz spisać jej numer. Przydaje się to chociażby w przypadku kolizji, gdy chcemy spisać oświadczenie.

Otóż, widoczne na zdjęciach BMW Serii 3 GT posiada tablice rejestracyjne z zupełnie innego samochodu. Po wpisaniu numerów do systemu wyskakuje nam informacja, że mamy do czynienia z Volvo C40.

Volvo C40 Recharge
Volvo C40 Recharge

Nie słyszeliśmy jeszcze, żeby flota polskiej policji zasilona była w pełni elektrycznym SUV-em ze Szwecji. Jesteśmy bardzo ciekawi jakim cudem takie tablice znalazły się na BMW.

Autor posta na Facebooku oznaczył profil Polskiej Policji i poprosił o wyjaśnienia. Póki co niestety nie uzyskał żadnej odpowiedzi. Mamy jednak nadzieję, że sprawa zostanie uporządkowana.

Dla przypomnienia, od 14 marca 2023 roku obowiązują nowe przepisy.

Art. 306c kodeksu karnego:

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Wcześniej, za nieprawidłowe tablice groził jedynie mandat w wysokości 500 złotych.

Źródło: facebook.com/nieoznakowaneradiowozy