Koniec z tanią i nudną Dacią. „Marka idzie nowymi SUV-ami po klientów Jeepa, pokonali już nawet KIA”

Według ostatnich raportów sprzedażowych rumuńska Dacia miała znakomity zeszły rok (2022) w Europie. Dacia wyprzedziła znane i chętnie wybierane w Polsce niemieckie, francuskie i hiszpańskie marki, w tym Citroena, Opla, Fiata czy Seata. Nic dziwnego, że właściciel – Renault – intensywnie myśli o jeszcze większym podboju europejskiego rynku. Tym bardziej, że w pierwszym kwartale 2023 roku wyprzedzili nawet markę KIA (znajdując się w rankingu tuż za Fordem).

Tylko jak tego dokonać? Okazuje się, że Dacia ma swój plan. Pomoże w tym nowy wizerunek, który będzie kreował Dacię jako samochody bardzo wytrzymałe. „Idą już nawet po Jeepa”.

W 2024 roku zadebiutuje zupełnie nowa generacja Dustera, czyli najpopularniejszego i najważniejszego modelu tej marki, który napisze kolejny rekordowy rozdział w historii.

„Moim zdaniem nie ma w Europie poważnego konkurenta dla Jeepa. Dlaczego Dacia nie mogłaby spróbować?” – powiedział szef projektu grupy Renault.

Nie mamy wątpliwości, że nowa Dacia Duster stanie się modelem jeszcze bardziej terenowym i „lifestyle’owym” (nie lubimy tego słowa). W planach producenta do 2025 roku są jeszcze przynajmniej dwa nowe modele w ofercie. Jednym z nich jest Bigster, który w formie pojazdu koncepcyjnego mierzy 4,6 m i został zaprojektowany z myślą o nowoczesnym napędzie hybrydowym.

Dacia Bigster: koncept (bok)
Dacia Bigster: koncept (bok)

Niewykluczone, że przez zaawansowany napęd na cztery koła Dacia Bigster będzie mogła w terenie rywalizować nawet z samochodami Audi z napędem quattro. Nawet pierwsze generacje Dustera 4×4 były w stanie podjąć rękawice, co wielokrotnie było dokumentowane na materiałach filmowych.

Niektórzy starają się porównywać modele Dacii do… Bentley’a. Załączone poniżej wideo ma jednak oczywiście charakter czysto humorystyczny.