Wsiadł do jedynej sztuki Lancii Stratos HF Zero. “Żadne Lambo nie robi takiego wrażenia” (wideo)

Praktycznie przez cały rok na świecie odbywają się wydarzenia, które przyciągają miłośników motoryzacji. Niektóre z nich nawet wymagają, żeby temperatura nie była zbyt wysoka.

Mowa chociażby o imprezie The Ice, która niedawno została po raz kolejny zorganizowana w szwajcarskiej miejscowości Sankt Moritz. Na zamarzniętym jeziorze można było zobaczyć naprawdę wyjątkowe pojazdy.

Lancia Stratos HF Zero
Lancia Stratos HF Zero

Na zamarznięte jezioro wjechał starym “Audi” z V16. “Miał problemy żeby je opanować” (wideo)

Jednym z nich była prototypowa Lancia Stratos HF Zero. Możesz obejrzeć ją z bliska na załączonym nagraniu wideo. Pozycja kierowcy wydaje się być bardzo dziwna.

Samochód ten został pokazany na targach motoryzacyjnych w Turynie w 1970 roku, 12 miesięcy przed premierą Lancii Stratos. Za napęd w tym pojeździe odpowiada silnik V4 o pojemności 1.6 litra i mocy 115 koni mechanicznych.

Lancia Stratos HF Zero
Lancia Stratos HF Zero

Przez wiele lat Lancia Stratos Zero stało w Muzeum Bertone. W 2011 roku została jednak sprzedana za kwotę 761 600 euro, czyli około 3,5 miliona złotych.

Od tamtej pory można tę Lancię oglądać w Muzeum Petersena w Los Angeles. Impreza The Ice w Sankt Moritz była jedną z bardzo nielicznych okazji do obejrzenia auta w Europie i to w ruchu.

Lancia Stratos HF Zero
Lancia Stratos HF Zero

Widok tego bardzo dziwnego pojazdu na lokalnych drogach musiał robić piorunujące wrażenie. Nawet osoby nieinteresujące się motoryzacją z pewnością zauważyły, że jest to coś wyjątkowego.

Lancia Stratos HF Zero ma również historię „filmową”. W 1988 roku auto to wystąpiło w filmie „Moonwalker” wyprodukowanym przez Michaela Jacksona.

Lancia Stratos HF Zero
Lancia Stratos HF Zero

Wjechał Pagani wartym 62 mln zł na zamarznięte jezioro. Lód ma prawie 0,5 metra grubości (wideo)

Lancia mierzy zaledwie 3,58 metra długości i 84 centymetry wysokości. W kokpicie znalazł się cyfrowy wyświetlacz wskaźników, co było rewolucyjne w tamtych latach.