17 września nowy taryfikator punktów karnych. Za jedno wykroczenie dostaniesz nawet 15 oczek

Pod koniec 2021 roku Polacy poznali nowy taryfikator mandatów. Jak można się było spodziewać, kwoty za praktycznie wszystkie przewinienia mocno poszybowały w górę.

Dopiero teraz, ponad pół roku później, otrzymaliśmy informacje na temat liczby punktów, jakie będą towarzyszyć karom finansowym. Tutaj również nie ma co liczyć na „promocję”.

Pojedziesz 211 km/h na autostradzie w Polsce? Od 2022 roku możesz zapłacić za to 30 000 zł

Tym razem już za przekroczenie prędkości o 1-10 km/h do naszego konta dopisany zostanie 1 punkt karny. „Podwyżki” obowiązują również w zakresie 31-40 km/h (9 zamiast 6 punktów), oraz 41-50 km/h (11 zamiast 8 punktów).

Najwięcej, bo aż 15 oczek otrzyma kierowca, który pojedzie o ponad 70 km/h za szybko. Taką samą karę otrzymamy jadąc drogą szybkiego ruchu pod prąd, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku czy omijanie zapór kolejowych.

Korzystając z telefonu podczas jazdy zyskasz 12 punktów, a niezapięcie pasów bezpieczeństwa będzie się wiązało z otrzymaniem 5 punktów. Cofanie na drodze ekspresowej to natomiast 10 punktów, a niezatrzymanie się przed znakiem STOP – 8 punktów.

Zdobyte przez nas oczka będą usuwane z konta dopiero po dwóch latach od momentu opłacenia mandatu. Otrzymają je również osoby z zagranicznym prawem jazdy oraz obywatele innych krajów niż Polska. Zmiany zaczną obowiązywać od 17 września 2022 roku.