Oto hiszpański wysportowany brat Volkswagena ID.3. Cupra Born (2022) oficjalnie

Po zapowiedziach mamy nareszcie oficjalną premierę hiszpańskiej odmiany Volkswagena ID.3. Cupra Born ma jednak więcej zacięcia sportowego i więcej mocy. Auto bazuje na płycie podłogowej MEB, którą dzieli razem z Volkswagenem ID.3, ID.4 oraz Audi Q4 e-tron.

Mamy tutaj do czynienia z drugim samodzielnie stworzonym przez Cuprę modelem samochodu. Pierwszym z nich był miejski SUV Formentor, który zyskał uznanie wśród recenzentów. Wydaje nam się, że w przypadku modelu Born, będzie bardzo podobnie. Stylistycznie auto robi fenomenalne wrażenie.

Cupra Born 2021
Cupra Born 2021

Ta Cupra nie będzie już strzelała z wydechu. Zobacz jak wygląda elektryk z Hiszpanii (wideo)

Podobnie jak w Volkswagenie, również tutaj mamy jedynie opcję napędu na tylną oś. W podstawowej wersji Cupra Born jest napędzana 150-konnym silnikiem z 45 kWh baterią, która pozwoli na przejechanie około 340 kilometrów (WLTP). Najsłabszy motor jest w stanie rozpędzić auto do 100 km/h w 8,9 sekundy.

Następny wariant to 200-konny silnik z 58 kWh baterią. W tym przypadku przyspieszenie do 100 km/h trwa 7,3 sekundy, a zasięg na jednym ładowaniu to 418 kilometrów. Do tej samej baterii można dobrać mocniejszy, 228-konny silnik. Skróci on czas przyspieszenia do 100 km/h do 6,6 sekundy.

Cupra Born 2021
Cupra Born 2021

Zasięg pozostanie bez zmian, o ile nie będziemy często korzystali ze specjalnego przycisku na kierownicy z napisem e-boost. Pozwala on na chwilowe zwiększenie mocy z 200 do 228 koni, co może się przydać na przykład podczas wyprzedzania.

Na szczycie oferty widnieje Cupra Born z najmocniejszym 228-konnym silnikiem w połączeniu z 77 kWh baterią. Dodatkowa masa ogniw spowalnia nieco auto, bo czas do setki wynosi tu równe 7 sekund. Możesz za to na jednym ładowaniu przejechać aż 547 kilometrów według norm WLTP.

Cupra Born 2021
Cupra Born 2021

Tryb Drift w nowym elektrycznym Volkswagenie ID.X. Jego zdjęcia właśnie pojawiły się w sieci

Ta ostatnia odmiana Cupry posiada też moduł pozwalający na korzystanie ze 125 kW ładowarek. Dzięki nim w 7 minut naładujecie auto na dodatkowe 100 kilometrów jazdy. Naładowanie baterii od 5 do 80 procent ma zajmować tylko 35 minut.

Polskie salony planują wprowadzić model Born do oferty w ostatnim kwartale tego roku. Ceny nie zostały jeszcze zaprezentowane.