Hyundai Tucson plug-in hybrid (PHEV) debiutuje: do 50 kilometrów zasięgu elektrycznego, ale osiągi nadal są tajemnicą

Polski oddział Hyundaia kilka tygodni temu opublikował cennik nowego modelu Tucson (2021), ale jak niektórzy słusznie zauważyli, w ofercie brakuje zapowiadanego wariantu hybrydowego typu plug-in (PHEV). Hyundai Tucson PHEV został oficjalnie zaprezentowany dopiero dzisiaj, natomiast do polskich salonów wejdzie wiosną 2021 roku.

Napęd hybrydowy typu plug-in nowego Tucsona składa się z silnika benzynowego T-GDI SmartStream o pojemności 1.6 l połączonego z jednostką elektryczną o mocy 91 koni mechanicznych oraz 304 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Łączna moc tej konfiguracji wynosi 265 koni mechanicznych oraz 350 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Nie ujawniono osiągów modelu, w tym czasu przyspieszenia do pierwszej setki oraz prędkości maksymalnej. Możemy jedynie przypuszczać, że Tucson PHEV będzie w stanie przyspieszyć do pierwszej setki w czasie poniżej 7 sekund.

> Hyundai Tucson (2021): nowy model w salonach od przyszłego roku, będzie wersja PHEV

Jaki jest zasięg elektryczny Tucsona PHEV? Koreański SUV wyposażony w napęd hybrydowy typu plug-in przejedzie maksymalnie do 50 kilometrów według standardów WLTP. Zainstalowany akumulator litowo-jonowy ma pojemność 13,8 kWh, ale Hyundai nie podał jeszcze danych dotyczących czasu ładowania, ani jego możliwych form.

Hyundai Tucson 2021 (PHEV) plug-in hybrid
Hyundai Tucson 2021 (PHEV) plug-in hybrid

Wielu zainteresowanych z pewnością ucieszy fakt, że model będzie oferowany wyłącznie z napędem na cztery koła. Cała moc jest przekazywana za pomocą 6-stopniowej przekładni automatycznej z technologią shift by wire. Nie brakuje również aktywnego zawieszenia ECS (sterowane elektronicznie). Hyundai Tucson PHEV oferuje pojemność bagażnika od 558 litrów do nawet 1737 litrów po złożeniu tylnych siedzeń.

> Kia Sportage (2021): kiedy premiera nowego modelu? Będzie zupełnie nowa, tak jak Tucson

Jaka będzie cena za Tucsona PHEV? Najtańszy wariant nowego Tucsona został wyceniony na przynajmniej 99 900 złotych. Model z napędem hybrydowym typu plug-in może być nawet dwa razy droższy z ceną początkową wynoszącą około 200 tysięcy złotych.