Jeśli kupisz dzisiaj Mini, będziesz jeździł ciągle nowym modelem przez kilka lat

Od 1 lutego Wielka Brytania jest oficjalnie poza Unią Europejską po 47 latach. To pierwszy kraj w historii, który wyszedł z UE, natomiast decyzja ta będzie miała swoje konsekwencje także dla krajowego przemysłu motoryzacyjnego.

Wielu producentów już wcześniej dostosowało swoje plany, aby zminimalizować straty wynikające z Brexitu. Zamknięte zostaną niektóre fabryki oraz nastąpi redukcja miejsc pracy. Na przykład Honda zamknie fabrykę w Swindon pod koniec 2021 roku. Jaguar Land Rover ogłosił tymczasowe zamknięcie trzech fabryk samochodowych oraz fabryki silników do końca tego roku. Ford, Rolls-Royce i Aston Martin wyrazili obawy dotyczące negatywnego wpływu, jaki może wystąpić po Brexicie, a teraz ogłoszono wstrzymanie prac nad nową generacją Mini.

Powodem jest oczywiście niepewna sytuacja wynikająca z Brexitu. Mini nie sprzedaje się zbyt dobrze i według Reuters kolejne generacje modeli Mini zadebiutują dopiero za kilka lat. Oznacza to, że kupując dzisiaj Mini obecne na rynku od 2014 roku, przez najbliższe kilka lat ciągle będą jeździli najnowszą generacją modelu.

Mini Cooper D 2014
Mini Cooper D 2014

Nie pomaga również cięcie kosztów. Do 2022 roku BMW zamierza zaoszczędzić 12 miliardów euro poprzez m.in. zmniejszenie kombinacji silników, skrzyń biegów czy płyt podłogowych. Cięcia dotyczą przede wszystkim Mini.

Opracowanie nowej platformy dla producenta to średni koszt około miliarda euro. Co więcej, istniejące samochody trzeba dostosować, aby spełniały surowsze przepisy dotyczące emisji spalin, co dodatkowo zwiększa koszty producentów.

Mini Cooper D 2014
Mini Cooper D 2014

Mini w 2019 roku nie sprzedawało się zbyt dobrze

Miniony rok 2019 był delikatnie mówiąc słabym dla marki Mini. Na całym świecie sprzedano zaledwie 346.639 egzemplarzy Mini, co oznacza spadek o 4,1% w stosunku do 2018 roku. Grudzień 2019 był szczególnie złym, kiedy sprzedaż spadła aż o 17,7% w porównaniu do tego samego miesiąca w 2018 roku. Jedyna nadzieja pozostaje w elektryfikacji. Po ogłoszeniu przez Mini elektrycznej wersji modelu prawie 80.000 potencjalnych klientów wyraziło spore zainteresowanie zakupem, ale jak będzie w rzeczywistości, dowiemy się za kilka lat…

Źródło: Reuters

Mini Cooper D 2014
Mini Cooper D 2014