Jaguar wstrzymuje produkcję I-Pace przez polską fabrykę LG Chem

Według najnowszych doniesień brytyjskich mediów produkcja Jaguara I-Pace zostaje wstrzymana przynajmniej na tydzień z powodu braku baterii. I-Pace faktycznie powstaje w zakładach zlokalizowanych w Austrii, ale za ogniwa litowo-jonowe odpowiada polska fabryka LG Chem we Wrocławiu. Tych dla I-Pace nie ma, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę niewielką sprzedaż elektrycznego SUVa Jaguara w całym 2019 roku, która wyniosła tylko 18000 tysięcy egzemplarzy.

Fabryka LG Chem może nie być jeszcze gotowa do produkcji baterii na tak dużą skalę albo po prostu źle oceniła swoje moce przerobowe. Już wcześniej Audi poinformowało o zwolnieniach w swojej fabryce z powodu problemów z dostawcą części do baterii, bez podanych konkretów. Wiadomo jednak, że ogniwa Li-ion do elektrycznego Audi e-Tron również produkuje polska fabryka LG Chem.

Zatrzymanie produkcji jest tymczasowe i najprawdopodobniej zostanie niedługo wznowione. Nie wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną problemów wychodzących z Wrocławia, ale w sieci można znaleźć m.in. specjalną stronę internetową z ofertą pracy w LG Chem Wrocław Energy z wyraźnym banerem informującym o „największej produkcji baterii do aut elektrycznych w Europie”. Być może problem wynika z braków kadrowych.

Źródło: The Times