Toyota GR Yaris 2020: hatchback o mocy 260 KM z napędem AWD

Toyota wprowadziła na rynek nowego Yarisa w październiku ubiegłego roku. Auto, które mierzy 3.940 mm długości doczekało się swojej najszybszej i najbardziej ekstremalnej odmiany – GR Yaris. Samochód opracował zespół specjalistów z Gazoo Racing.

Jeśli myślisz, że Ford Fiesta ST, Renaut Clio RS i Volkswagen Polo GTI są odpowiednimi rywalami dla GR Yarisa to jesteś w błędzie. GR Yaris ma znacznie więcej mocy – 260 KM – i oferuje coś, czego nie ma nikt inny w tej klasie – napęd na wszystkie cztery koła pozwalający przekazać 100% mocy tylko na tył.

Oficjalna premiera samochodu odbyła się podczas targów w Tokio i w przeciwieństwie do „cywilnego” Yarisa model GR ma trzydrzwiowe nadwozie. Dobra informacja jest taka, że GR Yaris zastępujący obecnego Yarisa GRMN nie będzie limitowany, jak to miało miejsce w przypadku poprzednika. To oznacza, że będzie dostępny w regularnej ofercie.

Pod maską GR Yarisa siedzi trzycylindrowa jednostka benzynowa turbo o pojemności 1.6 l i mocy 260 KM i 360 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Napęd jest przekazywany za pomocą 6-biegowej manualnej przekładni na wszystkie cztery koła.

Do elementów wyróżniających GR Yarisa należy specjalny bodykit (większe zderzaki, tylny dyfuzor, spojler na dachu), nowe 18-calowe koła, wydajniejsze hamulce, zmodyfikowane zawieszenie, sportowy układ wydechowy z dwoma końcówkami oraz wnętrze ze sportowymi siedzeniami, czerwonymi szwami, skórzaną kierownicą i sportowymi pedałami.

GR Yaris waży 1280 kg i pierwszą setkę osiąga w mniej niż 5,5 sekundy. Prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 230 km/h.

Jako ciekawostkę warto dodać, że na rynku japońskim GR Yaris rozwija nieco większą moc – 268 KM. Prawdopodobnie spowodowane jest to bardziej rygorystycznymi normami emisji spalin obowiązującymi w Europie. Co więcej, produkcja GR Yarisa odbywa się dokładnie tam, gdzie produkowano Lexusa LFA – w centrum GR w Motomatchi.

Cena w Polsce nie została jeszcze ujawniona, ale GR Yaris First Edition z dodatkowymi czarnymi akcentami na rodzimym rynku kosztuje w przeliczeniu około 36.100 dolarów.