Audi R8 Coupe V10 Audi Sport Edition. Pierwszy samochód od „Audi Sport”

Nowa marka Audi Sport zaangażowała się w tworzenie pierwszego modelu Audi, którym jest limitowana edycja R8 V10 Coupe. Do tej pory, wszystkie najszybsze modele producenta z Ingolstadt budowane były przez markę Quattro GmbH. Od teraz Audi współpracuje z nowym oddziałem Audi Sport GmbH, ale poza nową nazwą nic więcej nie powinno się zmienić. Auta nadal będą budowane w niemieckim Neckarsulm, a na czele tej marki nadal stoi Stephan Winkelmann.

Audi Sport GmbH będzie się też zajmowało autami wyścigowymi, jak na przykład Audi RS3 LMS. Ich zadaniem będzie również obsługa klientów programu Audi Exclusive.

Nowa limitowana edycja Audi R8

Podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Nowym Jorku Audi Sport zaprezentowało limitowaną edycję modelu R8 V10 Coupe. Pierwszą rzeczą, którą od razu zauważymy i która wyróżnia R8 Audi Sport Edition od innych jest kolorystyka. Połączono tu barwy: srebrną, czerwoną i czarną, czyli te barwy, które od zawsze kojarzą nam się z Audi Sport.

Klient zamawiając R8 będzie mógł wybrać spośród trzech kolorów nadwozia: Floret Silver, Mythos Black oraz Ibis White. Pierwszy z nich występuje również w opcji matowej. Niezależnie od wyboru, panele boczne oraz lusterka zostaną pomalowane lakierem Brilliant Red, a dyfuzor, przedni spoiler oraz grill lakierem Titanium Black.

W nadkolach znalazło się miejsce dla specjalnych 20-calowych felg wykonanych z kutego aluminium. Ich czarne malowanie dodatkowo dodaje kontrastu. Pod nimi zauważymy czerwone zaciski hamulcowe, chyba że będziemy mieli do czynienia z R8 V10 Plus, wtedy ceramiczny układ hamulcowy będzie wyróżniał się antracytowymi zaciskami.

Wewnątrz też zaszły zmiany

Wchodząc do wnętrza od razu zauważymy podświetlane aluminiowe nakładki na progi boczne. Fotele z logo R8 na oparciach obszyto czerwoną i czarną skórą Nappa. Dla kontrastu użyto przeszyć w szarym kolorze. Dodatkowo we wnętrzu pojawia się również włókno węglowe, które znajdziemy dookoła wirtualnych zegarów, na nawiewach czy konsoli centralnej. Podsufitkę wykończono czarną alcantarą. Ostatnim smaczkiem jest czerwony pasek na kierownicy wskazujący położenie przednich kół.

Za plecami kierowcy i pasażera zamontowana jest 10-cylindrowa jednostka, która w zależności od wersji generuje 540 KM lub 610 KM. Za Audi R8 V10 Audi Sport Edition przyjdzie nam zapłacić co najmniej 181,900 euro, wersja Plus to już wydatek co najmniej 205,800 euro.

Audi Sport zamierza sprzedać wyłącznie 200 egzemplarzy tej edycji specjalnej. Pierwsze trafią do właścicieli latem tego roku.