Akumulatory samochodów elektrycznych praktycznie się nie psują. A nawet jeśli, to na gwarancji

Osoby zainteresowane samochodami elektrycznymi często obawiają się możliwości wystąpienia awarii. Okazuje się jednak, że najbardziej istotna część pojazdu elektrycznego – akumulator – praktycznie nie ulega już uszkodzeniom. Dziesięć lat temu awarie baterii były nadal stosunkowo częstym zjawiskiem.

Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń. Producenci samochodów elektrycznych zrobili ogromne postępy w kwestii niezawodności akumulatorów litowo-jonowych. W 2024 roku bardzo rzadko ulegają awariom, a jeśli już to nastąpi, naprawy są objęte gwarancją.

Kilka lat temu awarie akumulatorów były dużo częstsze

W przypadku modeli elektrycznych z 2011 i 2014 roku wystąpiło odpowiednio 7,5% i 3,9% awarii, podczas gdy dla pojazdów wyprodukowanych w 2015 roku odsetek ten spadł do zaledwie 1,6%. Z uwagi na to, że producenci często oferują gwarancje nawet na 8 lat, praktycznie żaden właściciel samochodu elektrycznego nie musiał jeszcze ponosić kosztów naprawy akumulatora z własnej kieszeni.

Badania przeprowadzono na 15 tysiącach pojazdów. Wyraźnie wynika z nich, że akumulatory samochodów elektrycznych wyprodukowanych po 2015 roku praktycznie nie ulegają przedwczesnym awariom.

Warto zauważyć, że degradacja baterii nie zachodzi liniowo. Na początku użytkowania może być wyższa, ale później stabilizuje się bez większych zmian, co jest zjawiskiem typowym także dla innych urządzeń zasilanych bateriami, takich jak smartfony czy laptopy.

Baterie w samochodach elektrycznych mogą spokojnie przetrwać od 15 do 20 lat, zależnie od sposobu użytkowania.

Jak przedłużyć żywotność baterii samochodu elektrycznego?

Odpowiednie praktyki dotyczące ładowania mogą znacząco wydłużyć żywotność baterii. Częste ładowanie od stanu 0% do 100% może spowodować uszkodzenia ogniwa.

Producenci zalecają nie rozładowywanie baterii do końca – najlepiej do stanu 20% – oraz nie przekraczanie stanu naładowania 80%. Istotne jest również unikanie korzystania z szybkich ładowarek – wolniejsze ładowanie pozytywnie wpływa na trwałość akumulatora.

Szczególnie ważne jest, aby unikać używania szybkich ładowarek przy wysokich temperaturach otoczenia, gdyż wysoka temperatura przyspiesza degradację baterii.

Źródło: Recurrent