Jaki akumulator do hybrydy? – To warto wiedzieć

Wraz z postępem technologii i rosnącym naciskiem na ekologię ze strony ustawodawców, samochody hybrydowe zyskują coraz więcej zwolenników. Jednak i one wymagają pewnego zakresu czynności obsługowych, także z zakresu dbania o akumulator, który czasem trzeba naładować lub wymienić. Dlatego postanowiliśmy omówić ten temat w jego najważniejszych kwestiach.

Jaki akumulator do hybrydy – to nie takie oczywiste

Kiedy pytamy – jaki akumulator do hybrydy – przychodzi nam na myśl duża bateria niklowa lub litowo-jonowa, która zasila pojazd. Jednakże o nią zazwyczaj nie musimy się martwić, gdyż ma długoletnią gwarancję, a jej ewentualna obsługa należy w całości do serwisu. Trzeba jednak pamiętać o tzw. małym akumulatorze, który pełni w samochodzie hybrydowym podobne funkcje, jak w tym klasycznym o napędzie spalinowych, choć nie służy do rozruchu.

Do czego służy akumulator w hybrydzie?

To, jaki akumulator do hybrydy powinniśmy wybrać, podyktowane jest w szczególności funkcją, którą pełni w pojeździe. Zadaniem małego ogniwa jest w tym przypadku dostarczanie energii dla wszelkich urządzeń elektronicznych, takich jak zamek centralny czy system bezkluczykowego otwierania samochodu. Ponadto bardzo ważną jego funkcją klasycznego akumulatora samochodowego w przypadku hybrydy jest dostarczanie energii do sterowania akumulatorem trakcyjnym.

Jaki akumulator do hybrydy – wybór producentów

Ze względu na to, że w omawianych samochodach akumulator nie musi generować olbrzymiego prądu rozruchowego, może mieć on o wiele mniejszą pojemność, a co za tym idzie, także niewielkie gabaryty. Z drugiej strony powinien być on odporny na częste rozładowywanie i ponowne ładowanie, ponieważ samochody hybrydowe mają system odzyskiwania energii z hamowania. Zapewne dlatego producenci zdecydowali, że najbardziej efektywna dla wspierania samochodu hybrydowego będzie jednostka produkowana w technologii AGM.

Jaki akumulator? Hybryda - producenci
Akumulator samochodowy – Premium Battery High Performance

Jaki akumulator do hybrydy – wymiana i konserwacja

Zaczynając od drugiej z wymienionych kwestii w podtytule, można powiedzieć, że dbanie o akumulator wspomagający w samochodzie hybrydowym polega, jak zawsze, na okresowym sprawdzaniu jego stanu, Możemy wizualnie określić brak wycieków, stan obudowy czy zaśniedzenie biegunów. Warto również okresowo sprawdzać napięcie małego ogniwa za pomocą miernika elektrycznego.

Jeśli chodzi o kwestię wymiany akumulatora w hybrydzie, to należy być bardzo ostrożnym. Istotne jest bowiem podtrzymanie napięcia podczas tego procesu, gdyż utrata zapisanych w jednostce sterującej parametrów, może być w tym przypadku wielce brzemienna w skutkach. Dlatego najlepiej jest umówić wymianę w najbliższym warsztacie, specjalizującym się w akumulatorach i samochodach hybrydowych np. poprzez serwis Battery Point.

Artykuł został oznaczony jako promocyjny ze względu na przepisy obowiązujące w Polsce.