Toyota GR Yaris z nową skrzynią biegów? Wszystko na to wskazuje

Najpopularniejszy japoński producent samochodów kojarzy nam się głównie z oszczędnymi, tanimi w utrzymaniu i spokojnymi modelami. GR Yaris jest natomiast autem, którym kilka lat temu Toyota mocno zaskoczyła wszystkich.

Sam jeszcze nie miałem niestety okazji się nim przejechać. Jednak ta sportowa odmiana miejskiego hatchbacka stale zbiera mnóstwo pozytywnych opinii.

Japończycy postawili tutaj na dość szalony zestaw napędowy, który, jak się okazuje, spisuje się świetnie. Pod maską pracują zaledwie 3 cylindry, z których wyciśnięto naprawdę sporo.

Toyota GR Yaris
Toyota GR Yaris

Turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1.6 litra generuje moc 261 koni mechanicznych, która jest osiągana przy 6500 obrotów na minutę. Kierowca ma również do dyspozycji aż 360 niutonometrów momentu obrotowego.

Potencjał ten trafia na wszystkie cztery koła za pośrednictwem manualnej przekładni. 6-stopniowa skrzynia pozwala na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 5,5 sekundy i osiągnięcie prędkości maksymalne 230 km/h.

Toyota GR Yaris produkowana jest od listopada 2020 roku i nadal znajduje się w ofercie. Udając się do polskiego salonu z zamiarem zakupu tego auta musisz przygotować dość sporo.

Toyota GR Yaris cennik PL
Toyota GR Yaris cennik PL

Auto sprzedawane jest w trzech wersjach wyposażenia. Najtańsza z nich, czyli Dynamic, to wydatek co najmniej 172 900 złotych brutto. Wariant Dynamic VIP kosztuje 183 900 złotych, a Dynamic Sport 191 900 złotych.

Toyota GR Yaris z nową skrzynią?

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce do oferty dołączy auto z bardzo ciekawą nowością. Japoński magazyn Mag X sugeruje, aby bacznie obserwować stoisko Toyoty na targach motoryzacyjnych w Tokio.

Tamtejszy salon odbędzie się już niedługo, bo w dniach 12-24 stycznia 2024 roku. Jeśli zapowiedzi okażą się być prawdziwe, Japończycy pokażą nam Yarisa z niespodzianką.

Toyota GR Yaris
Toyota GR Yaris

Mowa o Toyocie GR Yaris wyposażonej w automatyczną skrzynię biegów. Takie auto miałoby uzyskać nazwę RZ-H i być wyposażone w przekładnię GR-DAT, którą od jakiegoś czasu testowano.

Auto ma zapewnić kierowcy świetne odczucia z jazdy i pozwolić na urwanie kolejnych części sekundy z czasu okrążenia. Dla inżynierów bardzo ważne było zachowanie frajdy z jazdy.

Oprócz tego, na stoisku Toyoty mają się pojawić limitowane do 100 egzemplarzy edycje GR Yarisa – Ogier Edition oraz Rovenpara Edition. Upamiętnią one kierowców biorących udział z sukcesami w WRC.

Nie ma jeszcze oczywiście informacji na temat dostępności GR Yarisa z automatem na polskim rynku. Mam jednak nieoficjalne wieści, że jest na to spora szansa.

Źródło: Mag X, motofilm.pl