Ten Countach rozpędzał się do 386 km/h. Powstała tylko 1 sztuka

Chyba nie ma miłośnika motoryzacji, który nie zna auta o nazwie Lamborghini Countach. Jest to jeden z najbardziej legendarnych supersamochodów, tak często wieszany na plakatach przy łóżku.

Włosi produkowali ten model całkiem długo, bo w latach 1974-1990. Z biegiem lat wprowadzano do oferty kolejne wersje, które różniły się nie tylko wyglądem, ale również układem napędowym.

W komorze silnika zawsze montowano 12-cylindrowy silnik wolnossący, który dostarczał moc na tylne koła. Najsłabszą wersją było LP 400 S z 4.0 litrowym V12 o mocy 355 koni mechanicznych.

Lamborghini Countach 7000 Prototype
Prototypowy egzemplarz w fabryce Sant’Agata Bolognese

najmocniejszą natomiast LP 5000S z motorem o pojemności 5.2 litra generującym 455 koni mechanicznych. Taki sam układ pojawił się w limitowanej edycji 25 Anniversary.

Lamborghini Countach często występował w wielkich produkcjach kinowych. Być może kojarzysz film „Wilk z Wall Street”, gdzie Leonardo DiCaprio rozbił jedną ze sztuk wersji 25 Anniversary. Zniszczone auto trafiło niedawno na aukcję.

Szalone Lamborghini Countach o potężnej mocy

Włosi mieli sporo pomysłów dotyczących rozwoju tego modelu. Niestety, nie wszystkie udało się zrealizować i jednym z takich przykładów jest koncepcyjna wersja z 1986 roku.

Lamborghini Countach 7000 Prototype
Na pierwszy rzut oka wygląda jak standardowy Countach
Lamborghini Countach 7000 Prototype
Drzwi podnoszone do góry nadal wzbudzają emocje

Mam tu na myśli Lamborghini Countach 7000 Prototype, dzięki któremu marka z Sant’Agata Bolognese miała odskoczyć od goniącego ją Ferrari. W głowach inżynierów zrodził się dość szalony jak na tamte czasy pomysł.

12-cylindrowy silnik rozwiercono do pojemności 7.1 litra i dodatkowo zamontowano w nim dwie turbosprężarki. Taki zabieg pozwolił na osiągnięcie mocy 600 koni mechanicznych.

Na szczęście, na tylnej osi Countacha montowano opony o szerokości 345 milimetrów, więc auto nie miało większych problemów z trakcją. Dodatkowo, dokonano pewnych zmian stylistycznych.

Lamborghini Countach 7000 Prototype
Olbrzymie opony w rozmiarze 345/35 R15
Lamborghini Countach 7000 Prototype
Po bokach widać nowe wloty powietrza

Jak widać na zdjęciach, karoseria nieco się różni od znanych nam wariantów. Zniknął charakterystyczny „trójkąt” z drzwi i pojawiły się nowe wloty powietrza w tylnych błotnikach.

Tak zmodyfikowane Lamborghini Countach miało być w stanie osiągnąć prędkość maksymalną na poziomie 386 km/h. Nawet dzisiaj taka wartość robi wrażenie, a przypominam, że mówimy o roku 1986.

Lamborghini Countach 7000 Prototype
Lamborghini Countach 7000 Prototype
Lamborghini Countach 7000 Prototype
Lamborghini Countach 7000 Prototype

Niestety, Włosi nie zdecydowali się na dalszy rozwój tego projektu i nie wprowadzili auta do produkcji seryjnej. Powstał tylko jeden egzemplarz testowy w kolorze czerwonym.

Źródło: lambocars, gtplanet, forgottenconcepts, motofilm.pl