Nissan Ariya w sportowej wersji Nismo. Oferuje nawet 435 KM

Od 2022 roku na polskim rynku dostępny jest zupełnie nowy samochód elektryczny od Nissana. Model Ariya charakteryzuje się bardzo ciekawą stylistyką, przestronnym wnętrzem i oszczędnym napędem.

Podczas targów motoryzacyjnych Tokyo Auto Show, japoński producent zademonstrował światu usportowiony wariant tego auta. Oto Nissan Ariya Nismo, który prawdopodobnie trafi również do Europy.

2024 Nissan Ariya Nismo
2024 Nissan Ariya Nismo

Wersja ta ma być dostępna w Japonii już wiosną 2024 roku. Potwierdzenia ze strony polskiego importera jeszcze nie ma, ale wydaje mi się, że klienci ze Starego Kontynentu chętnie udaliby się do salonów po takiego elektryka.

Czym się różni Ariya Nismo?

Z zewnątrz możesz zauważyć pakiet przemodelowanych zderzaków i progów bocznych. Mają one nieco bardziej sportowy charakter, również dzięki czerwonym akcentom.

Na klapie bagażnika pojawił się trochę większy spojler, a w nadkolach znalazło się miejsce dla 20-calowych felg 5-ramiennych. Z tyłu widzimy również centralnie umieszczone światło przeciwmgielne, co ma nawiązywać oczywiście do Formuły E.

2024 Nissan Ariya Nismo
2024 Nissan Ariya Nismo

Japończycy nawiązali do elektrycznych bolidów w jeszcze jeden sposób. Wybierając nowy tryb jazdy Nismo, z głośników będzie do nas dobiegał dźwięk imitujący taką właśnie wyścigówkę.

Wewnątrz zamontowano fotele Nismo i kierownicę z paskiem na godzinie 12:00. Rozświetlono też pewne elementy czerwonymi akcentami, a deskę i boczki drzwi obszyte zostały alcantarą.

2024 Nissan Ariya Nismo
Czerwonych akcentów nie brakuje

No a co z napędem?

Na japońskim rynku pojawią się aż dwa warianty Nissana Ariya Nismo. Zarówno B6 jak i B9 posiadają napęd na cztery koła e-4ORCE, ale różnią się mocą i wielkością akumulatora.

Ariya Nismo B6 wyposażona jest w baterię o pojemności 66 kWh, a dwa silniki elektryczne generują 367 koni mechanicznych i 560 niutonometrów. Osiągów niestety Nissan nie ujawnił.

Drugi wariant to Nismo B9 i tutaj mamy do dyspozycji akumulator o pojemności 87 kWh. Większa bateria to oczywiście wyższa masa własna, która w tym przypadku wynosi 2220 kilogramów (B6 waży 2080 kilogramów).

2024 Nissan Ariya Nismo
Fotele z niezłym trzymaniem bocznym i zamszową tapicerką

Taka Ariya również posiada dwa silniki elektryczne, które wspólnie generują 435 koni mechanicznych i 600 niutonometrów. Sprint od 0 do 100 km/h powinien trwać około 4,5 sekundy.

Polskim klientom pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce usłyszymy informację o dostępności tego wariantu na naszym rynku. Aktualnie cena Nissana Ariya startuje nad Wisłą od 209 900 złotych brutto.

Źródło: Nissan, motofilm.pl