Zeekr ma nową baterię. W 15 minut zyskasz 500 km zasięgu

Niezbyt imponujące zasięgi oraz konieczność spędzania wielu minut przy ładowarce są głównymi powodami, przez które wielu użytkowników samochodów krzywo patrzy na auta elektryczne. Na szczęście, technologia ta stale jest rozwijana i pewnym sukcesem pochwaliła się marka Zeekr.

Jest to producent należący do chińskiego koncernu Geely, o którym z pewnością już słyszałeś. Przykładowo, na bazie modelu Zeekr 009 powstało zupełnie nowe Volvo EM90.

Nowa bateria LFP od Zeekr

Chińczycy stale pracują nad rozwojem technologii dotyczącej elektromobilności. Właśnie udało im się stworzyć nowy akumulator, który pozwala na bardzo szybkie ładowanie.

Zeekr 007
Golden Battery

Przy polskich drogach możemy aktualnie spotkać stacje oferujące moc do 350 kW. Nie ma ich jednak zbyt wielu i też zdecydowana większość aut nie jest nawet w stanie przyjąć takiego prądu.

Obecnie oferowane auta zazwyczaj możemy ładować z mocą do około 100-150 kW, z kilkoma wyjątkami pozwalającymi na przyjęcie mocy powyżej 250 kW, jak na przykład Porsche Taycan. Wkrótce otrzymamy jednak samochody, z którymi spędzimy mniej czasu z wtyczką w gniazdku.

Nowa bateria stworzona przez Zeekr typu LFP to akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy. Można będzie go ładować z mocą nawet do 500 kW, o ile oczywiście znajdziesz w okolicy tak mocną stacje.

Audi Q8 e-tron 55 S line
Audi Q8 e-tron 55 S line ładowanie

500 kW ma pozwolić na uzupełnienie stanu naładowania z 10 do 80 procent w zaledwie 15 minut. Zależy to wszystko oczywiście od wielkości baterii.

„Golden Battery”, bo tak Zeekr nazwał swój nowy produkt, zadebiutuje w modelu o oznaczeniu 007. Będzie to sedan konkurujący między innymi z Teslą Model S.

Zeekr 007
Zeekr 007

500 km zasięgu w 15 minut

Wspomniane wyżej 15 minut ładowania pozwoli na zwiększenie zasięgu o 500 kilometrów. Na pełnej baterii auto ma być w stanie przejechać do 870 kilometrów, według pomiarów w chińskim cyklu CLTC.

Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce przy drogach zaczną się pojawiać nowe, dużo mocniejsze ładowarki. Bez infrastruktury nie skorzystamy z pełnego potencjału takiego układu.

Nowa technologia ma wkrótce zawitać w autach pozostałych marek będących w składzie koncernu Geely. Skorzystają z niej między innymi: Volvo, Polestar, Lotus czy Smart.

Zeekr 007
Zeekr 007

W grudniu 2023 roku marka Zeekr pochwaliła się dostawą pierwszych aut do europejskich klientów. Wydarzenie to miało miejsce w Holandii, gdzie oferowane są póki co modele 001 oraz X.

Wkrótce na Stary Kontynent trafi wspomniany wyżej Zeekr 007 oraz nowy SUV bazujący na tej samej płycie podłogowej. To drugie auto ma konkurować z Teslą Model Y.

Źródło: Zeekr, motofilm.pl