Toyota pokazała dwa nowe SUV-y. Jednego z nich kupisz w 2024 roku

Wielu producentów przedstawia swoje plany dotyczące znacznej redukcji wydzielania CO2 do atmosfery. Toyota zamierza do 2035 roku posiadać w europejskiej ofercie wyłącznie auta bezemisyjne.

Jednym z elementów tego planu jest wprowadzenie do sprzedaży dwóch nowych modeli elektrycznych. Pojawią się one na rynku w ciągu najbliższych dwóch lat.

„Obecny rynek samochodów w Europie jest bardzo zróżnicowany. Mimo to naszym celem pozostaje w pełni bezemisyjna gama modelowa już w 2035 roku, czyli zaledwie za 12 lat. Jesteśmy zdeterminowani, by ten cel osiągnąć” – podkreślił Andrea Carlucci, wiceprezydent Toyota Motor Europe

Toyota wprowadzi te modele na rynek w ciągu 2 lat

Teraz zaprezentowano je w wersji koncepcyjnej, dzięki czemu możemy sobie wyobrazić jakie to będą auta. Oto Toyota Urban SUV Concept oraz Sport Crossover Concept.

Toyota Sport Crossover Concept Toyota Urban SUV Concept
Toyota Sport Crossover Concept Toyota Urban SUV Concept

Jak sama nazwa wskazuje, Urban SUV to kompaktowy model zaprojektowany głównie z myślą o poruszaniu się po mieście. Premiera produkcyjnej wersji odbędzie się już w 2024 roku i dołączy on do segmentu B-SUV.

Toyota Urban SUV dostępna będzie standardowo z napędem na przednie koła, ale opcjonalnie da się zamówić wersję AWD. Dostępne też będą dwie wielkości akumulatora, więc klienci łatwo dopasują auto pod siebie.

Toyota Urban SUV Concept
Toyota Urban SUV Concept

Jak podaje producent, wersja koncepcyjna nie różni się mocno wyglądem od auta, które pojawi się w salonach. Zmiany będą więc raczej kosmetyczne i obejmą chociażby wielkość kół, które w konceptach zazwyczaj bywają ogromne.

Drugim modelem jest 5-drzwiowy crossover o sportowej stylistyce, który ma wyznaczyć trendy dla kolejnych elektryków Toyoty. Premiera tego modelu zaplanowana jest na rok 2025.

Sport Crossover Concept swoją sylwetką przypomina Peugeota 408, który całkiem niedawno trafił na polski rynek. Jest to coś w rodzaju połączenia liftbacka, SUV-a i 5-drzwiowego coupe.

Toyota Sport Crossover Concept
Toyota Sport Crossover Concept

Tutaj oczywiście, w odróżnieniu od Peugeota, dostępny będzie wyłącznie napęd elektryczny. Szczegółów na ten temat niestety jeszcze nie podano.

Będą też nowe baterie

Producent pracuje już nad nową technologią baterii, które mają uczynić auta elektryczne bardziej przystępnymi. Sytuacja ma się zmienić już po 2026 roku.

Japończycy chcą nie tylko obniżyć koszty produkcji akumulatorów, ale również sprawić, aby były sprawniejsze i zapewniały lepszy zasięg. Celem jest osiągnięcie czasu ładowania od 10 do 80 procent wynoszącego 10 minut.

„Dokonaliśmy technologicznego przełomu, przezwyciężając największe wyzwanie, jakie stawiała przed naukowcami technologia baterii ze stałym elektrolitem – kwestię trwałości. Obecnie przygotowujemy tę technologię do masowej produkcji. Przewidujemy, że będzie ona gotowa do komercjalizacji w latach 2027-2028, a możliwości produkcyjne pozwolą na wyposażenie w nią dziesiątek tysięcy samochodów rocznie” – podkreślił Andrea Carlucci.

Do 2026 roku europejska oferta Toyoty wzbogaci się dość mocno, bo aż o 6 nowych samochodów elektrycznych. Aktualnie na liście aut bezemisyjnych widnieje jedynie bZ4x, który startuje w cenniku od kwoty 221 900 złotych brutto.

Źródło: Toyota Polska, motofilm.pl