To najszybsze Audi SQ8 na świecie. Polacy mogą być z siebie dumni

Kupując samochód segmentu SUV głównie myślisz o jego przestronnym wnętrzu, dużym bagażniku i zwiększonym prześwicie. Takie auta dają kierowcom wyższe poczucie bezpieczeństwa.

Raczej dość rzadko wymagamy od nich osiągów porównywalnych z supersamochodami. Nie oznacza to jednak, że na rynku brakuje wozów potrafiących nieźle „narozrabiać” na ulicy.

RSQ8 to najmocniejszy SUV Audi

Jednym z takich przykładów może być Audi RSQ8, czyli najszybszy SUV z Ingolstadt. Skrywa on pod maską potężne V8 o pojemności 4.0 litrów, które wspomagane jest poprzez dwie turbosprężarki.

Na wszystkie cztery koła trafia moc 600 koni mechanicznych i 800 niutonometrów. Mamy tu do czynienia z układem Quattro i 8-stopniową przekładnią Tiptronic.

Audi RSQ8
Audi RSQ8 w wersji jeszcze sprzed liftingu

Aktualnie na rynku pojawiło się Audi Q8 po faceliftingu i obecnie najmocniejszym dostępnym wariantem jest 507-konne SQ8. Wkrótce powinniśmy być świadkami topowej odmiany napędowej.

Być może zdążyłeś już zauważyć, że 4.0 litowy silnik V8 lubi, gdy się go modyfikuje. Odwdzięcza się wtedy znakomitymi przyrostami mocy i momentu obrotowego.

Taki tuning potrafi oczywiście bardzo mocno uderzyć po kieszeni. Wkraczając na pewien poziom musimy wydać dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych na dokonanie zmian pod maską.

Polacy zbudowali najszybsze SQ8 na świecie

Osiągnięty efekt może jednak nam to wszystko zrekompensować z nawiązką. Audi SQ8, które za chwilę zobaczysz, jest aktualnie najszybszym egzemplarzem tego modelu na świecie.

Polskie firmie Power Division udało się wycisnąć z tego silnika aż 1061 koni mechanicznych oraz 1256 niutonometrów. Rodzinny SUV z nadwoziem w stylu coupe przyspiesza teraz jak rakieta.

Audi RSQ8
Audi SQ8

Rozpędzenie się od 0 do 100 km/h zajmuje mu 2,81 sekundy. Zwiększenie prędkości ze 100 do 200 km/h to kolejne 5,41 sekundy, co jest światowym rekordem.

Prędkości maksymalnej nie testowano, ale z pewnością znacznie przekracza ona 300 km/h. Już seryjne Audi RSQ8 potrafi rozpędzić się do 305 km/h po zdjęciu fabrycznego ogranicznika.

Oprócz zmian pod maską, Audi SQ8 zyskało pakiet stylistyczny od Maxton Design. Kilka dokładek zderzaków i progów oraz spojlery na klapie bagażnika dodały nieco sportowego charakteru karoserii.

Audi RSQ8
Zmiany stylistyczne są dość dyskretne

Felgi póki co pozostały seryjne, przez co Audi wygląda dość niepozornie na pierwszy rzut oka. O świetne brzmienie jednostki napędowej dba natomiast układ wydechowy od MG Motorsport.

Możemy być dumni, że Polakom udało się osiągnąć tak imponujący wynik. W końcu mamy do czynienia z rekordem świata, którego chyba nikt nie będzie w stanie w najbliższym czasie pobić.

Źródło: Auditography, motofilm.pl