Praktyczne porady dotyczące prowadzenia samochodu w zimę

Sezon zimowy stawia przed kierowcami specyficzne wyzwania, wymagając od nich wzmożonej ostrożności, wysokich umiejętności prowadzenia i odpowiedniego przygotowania pojazdu. W niniejszym artykule omówimy praktyczne porady dotyczące prowadzenia samochodu w zimie, zwracając uwagę na aspekty techniczne, bezpieczeństwo i komfort podróży.

Opony zimowe – bez nich ani rusz!

Najważniejszym elementem, wpływającym na bezpieczeństwo jazdy zimą, jest odpowiednie ogumienieOpony zimowe charakteryzują się specjalną mieszanką gumową, dostosowaną do niskich temperatur oraz bieżnikiem, zapewniającym lepszą przyczepność na oblodzonych i zaśnieżonych drogach. Inwestycja w wysokiej jakości opony to po prostu konieczność. Dodatkowo należy pamiętać, aby regularnie sprawdzać ich stan i ciśnienie.

Co w przypadku opon całorocznych? Mimo swojej uniwersalności nie jest to rozwiązanie bez wad. Choć można nimi jeździć przez okrągłe 365 dni, unikając płatnej wymiany ogumienia, to szybszy czas eksploatacji oraz gorszą jakość w stosunku do opon zimowych należy wpisać w poczet minusów. Co więcej, coraz więcej regionów zakazuje używania całorocznych opon. Takie restrykcje wprowadzono m.in. w Niemczech, Austrii czy górskich miejscowościach na terenie Francji.

Sprawność techniczna pojazdu

Regularna konserwacja pojazdu ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza w okresie zimowym. Do newralgicznych kwestii należą:

  • prawidłowy poziom i stan oleju silnikowego (warto sprawdzić jego zapach i konsystencję);
  • odpowiedni poziom pozostałych płynów eksploatacyjnych, takich jak płyn hamulcowy, płyn chłodniczy czy płyn do spryskiwaczy (należy pamiętać o zimowym wariancie, gdyż letnia wersja przy niższych temperaturach zamarznie);
  • wzorowa sprawność układu hamulcowego, systemu chłodzenia, akumulatora i oświetlenia.

Technika jazdy na oblodzonych drogach

Zimą nawierzchnia dróg często staje się śliska i niebezpieczna. Kierowcy powinni dostosować swoją technikę jazdy do warunków atmosferycznych. Unikanie gwałtownych manewrów, płynne hamowanie i skręcanie oraz zachowanie większej odległości między pojazdami to kluczowe aspekty bezpiecznej jazdy zimą.

Odpalanie samochodu w zimę bez przykrych niespodzianek

Zamarznięty silnik to częsty problem w trakcie mroźnej zimy. Aby uniknąć trudności z jego rozruchem, warto skorzystać z podgrzewacza silnika. Ponadto kierowcy powinni również pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu akumulatora oraz poziomu jego naładowania.

Oświetlenie – widoczność kluczem do bezpiecznej jazdy zimą

W warunkach zimowych widoczność może być znacznie ograniczona. W związku z tym zadbanie o sprawność wszystkich elementów oświetleniowych, w tym przednich reflektorów, świateł mijania i stopu, jest niezwykle istotne. Kierowcy powinni również regularnie je czyścić, eliminując warstwę nagromadzonego brudu, który może znacząco ograniczać skuteczność ich działania.

Kontrola ciśnienia w oponach

Jeśli zaopatrzyliśmy się w koła zimowe, to świetnie, jednakże nie można zapominać o odpowiednim ciśnieniu. Dlaczego? Ma ono bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, a także zużycie paliwa. Kierowcy powinni regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, dostosowując je do zaleceń producenta. Zimą, w związku z niskimi temperaturami, może ono spadać szybciej. Należy zatem trzymać rękę na pulsie! Jeśli tylko zauważymy problemy z przyczepnością, a kierowanie pojazdu stanie się problematyczne, powinniśmy niezwłocznie podjechać na stację benzynową i skontrolować ciśnienie w oponach.

Jak bezpiecznie jeździć zimą – podsumowanie

Prowadzenie samochodu zimą to wyzwanie, któremu można skutecznie stawić czoła. Wystarczy stosować się do praktycznych porad i zaleceń. Regularna dbałość o pojazd i dostosowywanie jazdy do warunków atmosferycznych to kluczowe kwestie, o których trzeba pamiętać podczas samochodowych podróży zimą.

Źródło: fot. Freepik

Materiał partnera.
Artykuł został oznaczony jako promocyjny ze względu na przepisy obowiązujące w Polsce.