Kia EV9 w rękach Euro NCAP. Wynik mówi sam za siebie

Podczas zakupu nowego samochodu, którym będziemy podróżowali z całą rodziną, bardzo ważnym aspektem jest oferowany przez dane auto poziom bezpieczeństwa. Sprawdzamy wtedy chociażby wyniki testów zderzeniowych.

Przeprowadza je między innymi niezależna organizacja Euro NCAP. Całkiem niedawno w ich ręce wpadł nowy elektryczny model marki Kia, czyli EV9.

Kia EV9 z bezpieczeństwem na „piątkę”

Jak się okazało, samochód ten oferuje nie tylko sporo przestrzeni dla pasażerów, ale również bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Testujący przyznali mu maksymalną notę pięciu gwiazdek.

2023 Kia EV9
Nowa Kia wygląda bardzo atrakcyjnie

EV9 to auto, w którym pewnie mogą się czuć nie tylko dorośli, ale również dzieci. Na oficjalnym kanale YouTube pojawiło się nawet nagranie ukazujące zachowanie auta podczas zderzenia.

Euro NCAP podało wyniki procentowe, w których bezpieczeństwo osób dorosłych oceniono na 84 procent, dzieci na 88 procent, a Niechronionych użytkowników dróg na 76 procent.

Sprawdzono również jakość i działanie systemów bezpieczeństwa. Asystenci dbający o pasażerów i monitorujący otoczenie otrzymali wynik 83 procent.

2023 Kia EV9
Rozmiary tego auta robią wrażenie

W teście Euro NCAP wykorzystano auto z napędem na cztery koła. Organizator podkreśla jednak, że auto z napędem na tył uzyskuje dokładnie taki sam wynik.

Ile kosztuje ten elektryk?

Kia EV9 oferowana jest w polskich salonach w cenie od 323 900 złotych za 203-konną odmianę RWD w wersji wyposażenia Earth. Takie auto pozwala na przejechanie do 563 kilometrów na jednym ładowaniu.

Nieco więcej, bo 343 900 złotych przyjdzie Ci zapłacić za EV9 AWD o mocy 384 koni mechanicznych. Tutaj teoretyczny zasięg to 512 kilometrów. Oba auta posiadają baterię o pojemności 99,8 kWh.

2023 Kia EV9
2023 Kia EV9

Na szczycie oferty widnieje Kia EV9 AWD GT-Line. Za taki samochód trzeba zapłacić co najmniej 368 900 złotych brutto. Model GT-Line zapewnia zasięg do 505 kilometrów (WLTP).

EV9 GT-Line jest również najszybszą odmianą z oferowanych. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje jedynie 5,3 sekundy, a prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 200 km/h.

Źródło: Euro NCAP, motofilm.pl