Mercedes-Benz uruchomił funkcję, którą pokochają miliony kierowców. Tak łatwego parkowania jeszcze nie było

Parkowanie jest nieodłącznym elementem poruszania się samochodem. Wielu kierowców niestety miewa z tym problemy i często mocno się denerwuje gdy nadchodzi taka konieczność.

Producenci samochodów zdają sobie z tego sprawę i starają się jak najmocniej ułatwić życie takim osobom. Prawie w każdym już aucie znajdziesz chociażby czujniki parkowania, które pomagają w lepszej ocenie odległości.

Coraz częściej stosowane są kamery, nie tylko z tyłu, ale montowane po każdej stronie danego auta. Raczej na nikim nie robi już też wrażenia obecność systemu asystenta parkowania, który wykona tę czynność za nas.

Mercedes Intelligent Park Pilot
Mercedes Intelligent Park Pilot

Tak będziesz parkował w przyszłości

Powoli zbliżamy się jednak do momentu, w którym czynność ta będzie się odbywała w pełni autonomicznie. Już kilka lat temu BMW zaprezentowało wczesną wersję takiego systemu.

Teraz do tematu wrócił inny niemiecki producent. Mercedes-Benz również pracuje nad tego typu technologią i jest ona już na bardzo wysokim poziomie zaawansowania.

Na tyle, że właściciele niektórych modeli będą w stanie skorzystać z funkcji autonomicznego parkowania na parkingu APCOA P6 przy lotnisku w Stuttgarcie. To pierwsze na świecie miejsce dające taką możliwość.

Mercedes Intelligent Park Pilot
Mercedes Intelligent Park Pilot

Układ autonomicznego parkowania poziomu Intelligent Park Pilot L4 dostępny jest obecnie dla siedmiu modeli z gamy Mercedesa. Do Klasy S, EQE oraz EQS dołączyły teraz: Klasa E w wersji Sedan i Kombi, EQE SUV oraz EQS SUV.

Właściciele tych aut muszą jedynie zarezerwować miejsce poprzez aplikację Mercedes me. Następnie wystarczy zatrzymać samochód w wyznaczonym miejscu i zaakceptować rozpoczęcie procesu parkowania poprzez smartfona.

Mercedes Intelligent Park Pilot
Mercedes Intelligent Park Pilot

Nie tracimy wtedy czasu na szukanie wolnej przestrzeni. Pojazd sam ruszy i znajdzie swoje miejsce, a następnie oczywiście w nim zaparkuje. Wróci do Ciebie, gdy skończysz zakupy lub wrócisz z podróży.

Większa oszczędność czasu i wyższy poziom bezpieczeństwa?

Kamery i czujniki, współpracujące ze skomplikowanym oprogramowaniem, zapewnią przy tym pełną ostrożność. Nie musimy się obawiać, że auto uderzy felgą w krawężnik czy zarysuje inny pojazd.

Niestety nie udało mi się jeszcze znaleźć cennika tej funkcji. Być może kwota jest już dostępna dla użytkowników aplikacji, którzy mają w niej swój pojazd spełniający wymogi.

Mercedes oraz Bosch uzyskały zgodę na wprowadzenie opcji Intelligent Park Pilot już w listopadzie 2022 roku. Zdecydowanie jest to nasza przyszłość i wielu kierowców ucieszy się z takiej możliwości.

Mercedes Intelligent Park Pilot
Mercedes Intelligent Park Pilot

Oprócz uniknięcia konieczności samego manewrowania między autami i filarami, ale przede wszystkim zaoszczędzimy mnóstwo czasu. Jest to szczególnie ważne właśnie na lotniskach.

Wydaje mi się również, że zniknie, lub znacznie zostanie zniwelowany problem stłuczek parkingowych. Jak widać na nagraniu, auta poruszają się bardzo ostrożnie i z niską prędkością.

Wśród kierowców natomiast zawsze znajdzie się jakiś „mistrz kierownicy”, który nawet w tym miejscu musi się popisać i pędzić między autami i pieszymi jak szalony.

Źródło: Mercedes, motofilm.pl