Mercedes-Benz CLK GTR Roadster sprzedany za olbrzymią sumę. Zakup Bugatti to przy tym “pikuś”

W całej historii automobilności pojawiały się samochody naprawdę wyjątkowe. To właśnie dzięki takim autom wielu z nas zainteresowało się motoryzacją.

Do takich ekscytujących przykładów bez najmniejszych wątpliwości można zaliczyć auto widoczne na zdjęciach. To Mercedes-Benz CLK GTR, dodatkowo w odmianie Roadster.

Model ten został zaprezentowany we wrześniu 1997 roku. Zaprojektowali go konstruktorzy AMG, których zadaniem było zbudowanie samochodu potrafiącego pokonać McLarena F1 GTR w wyścigach serii FIA GT czy w 24-godzinnym Le Mans.

2002 Mercedes-Benz CLK GTR Roadster
Nie wszyscy doceniają stylistykę tego auta

W marcu 1998 roku świat zobaczył cywilną wersję tej wyścigówki. Auto prawie w ogóle nie różniło się od wyczynowego modelu. Zastosowano tu jedynie inny spojler, który został zintegrowany z karoserią.

Na świecie jest tylko 6 takich Mercedesów

Mercedes-Benz stwierdził, że zbuduje 20 egzemplarzy wersji Coupe oraz zaledwie 6 sztuk odmiany Roadster. Jest to zatem naprawdę niezły kąsek dla kolekcjonerów.

2002 Mercedes-Benz CLK GTR Roadster
Ze standardowym CLK dzieli jedynie lampy i grill
2002 Mercedes-Benz CLK GTR Roadster
Nie mogło zabraknąć indywidualnej tabliczki

17 listopada 2023 roku pojawiła się okazja wejścia w posiadanie jednego z sześciu Mercedesów CLK GTR Roadster. Na aukcji zorganizowanej w Las Vegas przez RM Sotheby’s można było kupić auto z numerem 3.

To samochód, którego nadwozie polakierowane jest srebrnym kolorem, a jego wnętrze pokrywa czarna i szara skórzana tapicerka. Auto wyprodukowane w 2002 roku przejechało do tej pory tylko 170 kilometrów.

2002 Mercedes-Benz CLK GTR Roadster
Zajęcie pozycji w środku wcale nie jest takie proste

Dotychczasowi właściciele nie nacieszyli się jazdą tak unikatowym autem. A szkoda, bo w tym przypadku zdecydowanie jest się czym „zabawić”. Za plecami kierowcy drzemie prawdziwy potwór.

Mercedes-Benz CLK GTR Roadster nie wie co to downsizing

Jest to wolnossący silnik V12 o pojemności aż 6.9 litra. Na tylną oś trafia moc 612 koni mechanicznych oraz moment obrotowy wynoszący 731 niutonometrów. Ten motor potrafi brzmieć naprawdę przerażająco.

2002 Mercedes-Benz CLK GTR Roadster
Mercedes-Benz CLK GTR Roadster napędzany jest potężnym V12

6-stopniowa skrzynia sekwencyjna pozwala na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 3,7 sekundy. Prędkość maksymalna CLK GTR Roadster przekracza natomiast 320 km/h. Co istotne, nie ma tutaj opcji zamknięcia dachu.

Przedstawiciele domu aukcyjnego RM Sotheby’s przewidywali, że auto uda się sprzedać za 13 milionów dolarów. Według aktualnego kursu są to ponad 52 miliony złotych.

2002 Mercedes-Benz CLK GTR Roadster
Licznik wyskalowano do 340 km/h

Trzeci z sześciu Mercedesów CLK GTR Roadster osiągnął nieco niższą, aczkolwiek również imponującą cenę. Zwycięzca licytacji zapłacił za to auto 10 235 000 dolarów, czyli około 41 125 000 złotych.

Mogłoby się wydawać, że koszt zakupu Bugatti Chirona jest olbrzymi. Jednak przy takiej inwestycji jest to dużo mniejsza, „bardziej przystępna” kwota.

Źródło: RM Sotheby’s, motofilm.pl