Jak radzić sobie ze zmęczeniem za kierownicą? Nad autostradami w Chinach używają laserów

Poruszanie się przez długi czas drogami szybkiego ruchu potrafi być bardzo męczące dla kierowców. Szczególnie wtedy, gdy musimy podróżować po zmroku. Monotonia jazdy, znużenie spowodowane również porą dnia i brak energii powodują, że często dochodzi do wypadków. Niestety, nierzadko tragicznych w skutkach.

Jak się szybko rozbudzić?

Kierujący próbują wspomagać się napojami energetycznymi czy kawą. Nie radzę jednak z tym przesadzać i proponuje spróbować skorzystać z innych sposobów.

Gdy czujemy się naprawdę zmęczeni, nie warto na siłę kontynuować jazdy. Najlepszą metodą jest zatrzymanie się na jednym z parkingów na kilkuminutową drzemkę.

165 km/h na niemieckiej autostradzie elektryczną Skodą
165 km/h na niemieckiej autostradzie elektryczną Skodą

Niektórzy poczują też dużą poprawę samopoczucia gdy po prostu wysiądą zza kierownicy, zaczerpną świeżego powietrza i wykonają kilka prostych ćwiczeń ruchowych.

Kierowcę można pobudzić laserem

Chińczycy wpadli na pomysł, który w dużo bardziej efektownym stylu ma pomóc kierowcom po zmroku. W sieci pojawiły się nagrania uwiecznione w północnej części tego kraju.

Możesz na nich zobaczyć specjalne bramki umieszczone nad autostradą, na których zamontowano oświetlenie laserowe.

Urządzenia te emitują wiązkę światła skierowaną ku górze, co wytwarza nad samochodami niesamowity pokaz. Wyświetlane są kolorowe paski, które mrugają i zmieniają barwę.

zmęczenie za kierownicą
Na niebie rozgrywa się prawdziwy spektakl

Ma to stymulować nerw wzrokowy kierowcy i go pobudzać. To coś w rodzaju „terapii światłem”.

Wiązka laserowa emituje na odległość ponad 3 kilometrów. Urządzenia są tak zaprojektowane, że nie ma mowy o jakimkolwiek oślepianiu kierowców.

Muszę przyznać, że wygląda to naprawdę interesująco i jestem ciekawy jaki przyniesie to efekt w rzeczywistości. Bardzo możliwe, że jeśli ten pomysł się przyjmie, Europejczycy postanowią zbudować coś podobnego na naszym kontynencie.

Źródło: Youtube, motofilm.pl