To koniec wyprzedzających się TIR-ów w Polsce. Od 1 lipca 2023 wprowadzono zakaz (wideo)

Od dzisiaj, czyli od 1 lipca 2023 roku, wszyscy kierowcy ciężarówek muszą się dostosować do nowych przepisów. Wprowadzono bowiem zakaz wyprzedzania na drogach ekspresowych i autostradach.

Chodzi o jezdnie, które posiadają mniej niż trzy pasy ruchu w jednym kierunku. Ma to być „prezent” od rządzących, przed wyborami, ale nie wszyscy cieszą się z tego powodu.

Ukarał TIR-owca za wyprzedzanie. “Nie wiem czy to ch**u z Audi słyszysz, ale nagrałem cię” (wideo)

Przedsiębiorcy działający w transporcie oraz oczywiście sami kierowcy TIR-ów, są temu przeciwni. Trochę im się nie dziwimy i również mamy wątpliwości co do skutków wprowadzenia tego przepisu.

Scania wyprzedzanie
Scania wyprzedzanie

Mamy nadzieję, że nie spowoduje on więcej złego niż dobrego. Musimy jednak chwilę odczekać, żeby sprawdzić jak nowe prawo spisuje się w rzeczywistości.

Istnieją oczywiście pewne wyjątki, w których kierowca może rozpocząć manewr wyprzedzania. Dzieje się tak wtedy, gdy inna ciężarówka jedzie ze „znacznie mniejszą” prędkością niż dozwolona w danym miejscu.

Kierującemu pojazdem kategorii N2 lub N3 zabrania się wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 obowiązującej na danej drodze.

Zakazu nie stosuje się do wyprzedzania pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe.

Co ciekawe, przepis dotyczy również aut osobowych. Wystarczy, że długość zespołu pojazdów przekracza 7 metrów i już „łapiemy się” pod zakaz wyprzedzania na drogach ekspresowych i autostradach, na których są mniej niż 3 pasy ruchu.

Scania wyprzedzanie
Scania wyprzedzanie

Dodatkowo, Gdy kierowca ciężarówki wjeżdża na 3-pasmówkę, może korzystać jedynie z dwóch skrajnych pasów po prawej stronie. Nie ma on prawa wjechać na „najszybszy” pas lewy.

Kierujący pojazdem kategorii N2 lub N3 lub zespołem pojazdów o długości ponad 7 m na autostradzie, lub drodze ekspresowej o trzech, lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku jest obowiązany korzystać wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni.

TIR-owiec popisał się, jak nie należy wyprzedzać. “Przepisy zawodowca nie dotyczą” (wideo)

Co grozi za złamanie przepisu? Póki co wiemy jedynie o punktach karnych i jest to 8 punktów za zakaz wyprzedzania i 6 punktów za jazdę lewym pasem. Do tego dojdzie również kara finansowa, najprawdopodobniej w wysokości 1000 złotych.