Złodziej samochodów

Rynek motoryzacyjny w Rosji jest jednym z największych w Europie, dlatego nic dziwnego że dokładnie jest tam monitorowana kradzież samochodów. Miejscowi eksperci dokonali analizy, która ujawniła najczęstsze sposoby złodzieja na kradzież pojazdu. 

5. Wiercenie dziury w samochodzie (4%)

Co 25 złodziej samochodów wykorzystuje metodę wiercenia otworów w nadwoziu. Dzięki tej metodzie można przerwać działanie alarmu oraz immobilizera, natomiast najczęściej kradzionym modelem w ten sposób jest Toyota Land Cruiser.

4. Atak na właściciela (10%)

Badania pokazują, że na jeden na dziesięciu złodziei wybrało najprostszą metodę – atak fizyczny na właściciela i porwanie samochodu. Eksperci podkreślają, że ewentualna ochrona w tym przypadku zależy wyłącznie od zaawansowanych systemów bezpieczeństwa pojazdu, jak np. GPS.

3. Zamek w drzwiach kierowcy (24%)

Trzecie miejsce w rankingu najbardziej popularnych metod na kradzież samochodu zajmuje penetracja zamka. Co czwarty samochód został skradziony w tej sposób, najczęściej były to modele BMW, Mitsubishi i Mazdy.

2. Wybita szyba (29%)

Klasyczna metoda stłuczenia szyby i dostania się do kabiny pojazdu to prawie 1/3 wszystkich sposobów kradzieży, głównie modeli Toyota Land Cruiser, Camry oraz Range Rover. Złodzieje najczęściej wybijają szybę po lewej stronie.

1. Elektroniczny “haczyk” (33%)

Co trzeci samochód w Rosji został skradziony z pomocą tzw. “haczyka elektroniczego”. Jest to bardzo wyrafinowany i zaawansowany sposób na kradzież samochody, który dotyczy modeli z kluczykami “Keyless”. Złodzieje w tym przypadku najczęściej pracują w parach: jeden stoi obok samochodu, a drugi kręci się obok właściciela.

Na przykład, jeśli zostawiliśmy samochód na parkingu centrum handlowego i poszliśmy na zakupy, wspólnik wyposażony w specjalny sprzęt elektroniczny podąża za nami, dzięki czemu może przekazać sygnał z kluczyka lub karty pojazdy do złodzieja stojącego przy samochodzie. Zakres działania haka elektronicznego sięga nawet 3 kilometrów. Najczęściej kradzione modele w ten sposób to Toyota Land Cruiser.

Ile czasu zajmuje kradzież Volkswagena Passata?

Źródło: Kurir.rs, fot: GearHeads.org