Jaki motocykl na początek? Kilka wskazówek i polecanych modeli

Wybór pierwszego motocykla jest stosunkowo trudną decyzją. Nie jest to oczywiście decyzja na całe życie, jednak źle dobrany motocykl może przysporzyć sporo problemów początkującemu jeźdźcowi. Czym kierować się podczas poszukiwań pierwszego motocykla, aby przygodę z jednośladami rozpocząć gładko i możliwie bezpiecznie?

Pierwszy motocykl czy pierwszy jednoślad?

Początkujący motocykliści dzielą się na całkowitych nowicjuszy oraz tych, którzy zdobyli już pewne doświadczenie w jeździe jednośladem – na motorowerach, skuterach itp. Dlatego nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie – jaka pojemność i moc na początek. Uznaje się, że optymalnym wyborem na początek są motocykle o pojemności 125 cm3 i mocy około 15 KM. Jeżeli jednak nasze doświadczenie w jeździe jest całkowicie zerowe, to rozsądnie jest wziąć pod uwagę również skuter.

Działa to także w drugą stronę – kierowcy, którzy dobrze opanowali jazdę na jednośladach o mniejszej mocy i myślą o pierwszym „poważniejszym” motocyklu, mogą rozważyć nieco większe i mocniejsze maszyny o pojemności 250-500 cm3 i mocy około 25-45 KM. Warto jednak pamiętać, że motocyklami do pojemności 125 cm3 można jeździć na prawo jazdy kategorii B, jeżeli od zdania egzaminu minęło co najmniej 3 lata. Większe pojemności wymagają zdobycia odpowiednich uprawnień.

Na co zwrócić uwagę wybierając pierwszy motocykl?

W przypadku używanych motocykli oczywiście ważne jest, aby jednoślad był w możliwie najlepszym stanie technicznym. Warto zwracać uwagę na każdy szczegół – od przetarć, przez mechanikę, aż po zamontowane w nim opony motocyklowe. Zużycie dowolnego podzespołu stanowi pole do negocjacji ostatecznej ceny. Dlatego podczas oględzin, warto mieć ze sobą doświadczonego mechanika, który pozwoli oszacować ewentualne koszty niezbędnych napraw.

Oczywiście niektóre usterki nie wynikają ze zużycia podzespołów, tylko z wypadków przebytych w przeszłości. W tym kontekście szczególną uwagę należy zwrócić na uszkodzenia takich elementów jak rama i widelec, a także elementy układu hamulcowego i napędowego. Jednoślad, który wymagał poważnych napraw w tych obszarach, wciąż może borykać się z istotnymi mankamentami. Przykładowo, jeżeli rama motocykla była skrzywiona, to po jej wyprostowaniu nie odzyska ona swojej pierwotnej wytrzymałości.

Część mankamentów uwidacznia się dopiero podczas jazdy testowej, dlatego nie warto kupować motocykla bez uprzedniego przejechania się nim. Jazda testowa pozwoli również upewnić się, że dany motocykl jest dopasowany do naszej postury.

Motocyklista, czarny kask
Motocyklista, czarny kask

Motocykle polecane początkującym

Yamaha MT 125

Yamaha MT 125 to stosunkowo młody model – produkowany od 2014 roku, przystępny dla początkujących ze względu na łatwość prowadzenia i dosyć tanią eksploatację. Jego parametry umożliwiają płynną i zwinną jazdę w ruchu miejskim, a dostępność systemu ABS podnosi bezpieczeństwo hamowania.

Honda Varadero 125

Honda Varadero 125 produkowana w latach 2001-2015 to dobry motocykl na rozpoczęcie przygody z szosową turystyką motocyklową. Ten model pozwoli nie tylko na jazdę miejską, ale również na nieco dalsze wycieczki. Jest jednak nieco bardziej masywną propozycją, dlatego to model skierowany do osób bardziej rosłej postury.

Aprilia RS 125

Aprilia RS 125 może być dobrym sposobem na rozpoczęcie przygody z motocyklami sportowymi. Pierwsza generacja tego modelu pojawiła się w 1992 roku, a obecnie produkowana jest czwarta odsłona Aprili RS 125. Model jest uznawany za jeden z najszybszych w swojej klasie, przez co może dać początkującym motocyklistom przedsmak prawdziwie sportowych osiągów.

Honda Shadow VT 125

Honda Shadow VT 125 to motocykl typu cruiser – oferuje wygodę podczas długich przejażdżek, ale jest trochę mniej zwrotny niż sportowe jednoślady. Dlatego może być dobrym wyborem dla osób, które chcą cieszyć się jazdą motocyklem przede wszystkim poza miastem.

Materiał partnera.
Artykuł został oznaczony jako promocyjny ze względu na przepisy obowiązujące w Polsce.