Urus Performante trafił do policji. Ten radiowóz pojedzie 306 km/h

Czasy, w których na polskich drogach można było spotkać policyjne Polonezy minęły bezpowrotnie. Owszem, od czasu do czasu zauważysz taki wóz z prywatnej kolekcji, ale od 2009 roku zostały one wycofane ze służby.

Aktualnie funkcjonariusze nie mogą już więc korzystać z polskich samochodów, gdyż po prostu takich nie ma. W innych krajach Europy wygląda to zupełnie inaczej.

Niemcy korzystają z BMW i Mercedesów, Francuzi z Citroenów i Peugeotów, Brytyjczycy z Range Roverów i Jaguarów, a Włosi z Fiatów i… Lamborghini. Producent z Sant’Agata Bolognese od lat współpracuje z tamtejszą policją.

Lamborghini Urus Performante trafił do służby w policji

Z pewnością niejednokrotnie widziałeś już zdjęcia radiowozów zbudowanych na bazie modelu Gallardo czy Huracan. Teraz do służby dołączył nieco większy wóz.

Lamborghini Urus Performante
Włoski SUV uratuje życie wielu osób

Polizia di Stato, czyli włoska Policja Państwowa, odebrała właśnie kluczyki do nowego samochodu. Jest to Lamborghini Urus w najszybszym aktualnie dostępnym wydaniu, czyli Performante.

Będzie on służył głównie do wykonywania zadań specjalnych, często związanych z medycyną. Funkcjonariusze mają nim dynamicznie transportować organy do przeszczepu czy osocze.

Na autostradach policjanci będą mogli skorzystać z 4.0 litrowego silnika V8 umieszczonego pod maską. Podwójnie turbodoładowana jednostka oferuje moc 666 koni mechanicznych oraz 850 niutonometrów momentu obrotowego.

Lamborghini Urus Performante
Cztery końcówki wydechu zdradzają, że pod maską pracuje mocny silnik
Lamborghini Urus Performante
Lamborghini Urus Performante

Włoski SUV potrafi przyspieszyć od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,3 sekundy. Jego prędkość maksymalna to 306 km/h, co może się funkcjonariuszom w pewnych momentach przydać.

Lamborghini pomaga policjantom już od 20 lat

W 2024 roku minie 20 lat odkąd Lamborghini współpracuje z policją. Urus Performante jest szóstym egzemplarzem tej marki, który dołączył do oficjalnej służby.

„To wielką przyjemność, ponieważ świadomość, że nasze samochody służą do zadań publicznych, a przede wszystkim do kluczowych operacji ratujących życie ludzkie, może tylko napawać mnie i całą firmę dumą.” – powiedział Stephan Winkelmann, CEO Lamborghini

Policyjny Urus nie jest oczywiście radiowozem nieoznakowanym. Oprócz specjalnego malowania niebieskiej karoserii, na dachu pojawiła się listwa świetlna LED, a w przednim zderzaku kolejne lampy błyskowe.

Lamborghini Urus Performante
Przyjemnie wyglądające miejsce pracy
Lamborghini Urus Performante
Najbardziej istotne elementy wyposażenia

Wnętrze wykończone głównie alkantarą i karbonem doposażono w specjalny panel sterujący światłami i syreną. Nie zabrakło też oczywiście systemu łączności oraz klimatyzowanych pojemników do transportu medycznego.

Źródło: Lamborghini, Polizia di Stato, motofilm.pl