Wypadki, w których samochody wpadają do jezior, rzek czy morza, zdarzają się na tyle często na całym świecie, że marka Zeekr zdecydowała się na wprowadzenie rewolucyjnego rozwiązania. Woda skutecznie uniemożliwia otwarcie drzwi, a w połączeniu z paniką, ich otwarcie staje się właściwie niemożliwe, co często prowadzi do tragicznego finału. Tylko w Stanach Zjednoczonych rocznie w wyniku takich wypadków ginie około 400 osób. Ta liczba stanowi niemal 10% wszystkich utonięć (około 4500 rocznie).
W tym samochodzie szyba wybije się sama
Zeekr to chiński producent samochodów elektrycznych, należący do koncernu Geely. Choć marka jest już dostępna w Europie, w Polsce wciąż nie ma oficjalnego przedstawicielstwa. Można jednak przypuszczać, że pojawi się wkrótce, ponieważ ostatnio w Warszawie zauważono egzemplarze prasowe tej marki, co sugeruje, że producent przygotowuje się do wejścia na nasz rynek.
Warto, żeby tak się stało, bo w najnowszym SUV-ie Zeekr’a, modelu 7X, zastosowano innowacyjną funkcję automatycznego wybijania szyb. Specjalny mechanizm pozwala rozbić okno w sytuacji, gdy pojazd wpadnie do wody. Działanie systemu zaprezentowano na załączonym materiale wideo.
Zeekr 7X to pierwszy samochód na świecie wyposażony w taką funkcję. Jak pokazano na filmie, na drzwiach kierowcy znajduje się zdejmowany panel nad przyciskami do sterowania szybami. Pod panelem ukryta jest dźwignia, która po pociągnięciu uwalnia mechanizm „młotka”, uderzającego w szybę i prowadzącego do jej rozbicia. System zaprojektowano w taki sposób, że do jego aktywacji potrzeba jedynie 50 Nm siły, natomiast sam młotek generuje aż 3000 Nm. To 33 razy więcej niż siła uderzenia standardowego młotka. Dla porównania, podobną siłę mogłoby uzyskać pięciu dorosłych mężczyzn, uderzających w okno jednocześnie.
Jak wydostać się z tonącego samochodu?
Choć przypadki utonięcia w samochodach w Polsce są bardzo rzadkie, każdy powinien znać podstawowe zasady postępowania w takiej sytuacji. Najważniejsze jest, aby zachować spokój i nie panikować. Pierwszym krokiem powinno być odpięcie pasów bezpieczeństwa i przesunięcie fotela maksymalnie do tyłu, a następnie jak najszybsze otwarcie okna. Elektryczne mechanizmy okien zazwyczaj działają jeszcze przez kilka chwil po zanurzeniu auta, ale może się zdarzyć, że otwieranie nie zadziała. W takim przypadku należy spróbować wybić szybę czymkolwiek mocnym, co mamy pod ręką, np. powerbankiem lub zagłówkiem – od strony metalowych prętów, jeśli jest on wyciągany. Następnie pozostaje już tylko wypłynąć na powierzchnię, stopniowo wypuszczając powietrze z płuc. Dzięki temu unikniemy barotraumy, czyli urazu spowodowanego nagłą zmianą ciśnienia. Wypuszczanie powietrza pomaga również w utrzymaniu spokojnego tempa wynurzania, co jest bezpieczniejsze dla organizmu.
Źródło: Zeekr